"Ogród pełen emocji" Ewa Bolesta-Mroczek


"Ogród pełen emocji"
Ewa Bolesta-Mroczek
Coffee4Mind


Bohaterkami książki “Ogród pełen emocji” są trzy siostry, które mieszkają w drewnianym domku na skraju wioski. Najstarsza jest Klementyna, skończyła już czwartą klasę, jest spokojna, zrównoważona i w każdej sytuacji widzi coś pozytywnego. Nie lubi narzekać, za to lubi cieszyć się małymi rzeczami. Jeździ na wózku inwalidzkim, który zrobił dla niej tata. Alicja też chodzi już do szkoły, skończyła właśnie trzecią klasę, jest bardzo energiczna i ciągle w ruchu. Najbardziej lubi czytać książki o zwierzętach. Zawsze zaskakuje siostry tym, co znajdzie w książkach, a najciekawsze informacje zapisuje w notatniku. Jest jeszcze najmłodsza Laura, która dopiero rozpoczyna swoją szkolną przygodę. Lubi podjadać, często się denerwuje, gdy coś jej nie wychodzi, i zazwyczaj nie dowierza opowieściom Alicji o zwierzętach.Trzy siostry, trzy zupełnie odmienne osobowości, które, mimo wszelkich różnic, połączone są z sobą najcenniejszym spoiwem, jakim jest siostrzana miłość. “Ogród pełen emocji” to niesłychanie cenna  książka o emocjach, wartościach, ideałach, która poruszy serce zarówno dziecka, jak i dorosłego. Bezsprzecznie, to jedna z tych pozycji, które docierają do najciemniejszych zakamarków ludzkiego serca, wywołują tam istną burzę i nie pozwalają o sobie zapomnieć, jeszcze długo po lekturze!
Autorka w błyskotliwy sposób nakreśliła świat widziany oczami młodych dziewczynek. Jak wspomniałam wcześniej, każda z nich jest inna i każda jest wyjątkowa, a różnice wcale nie przeszkadzają w budowaniu pięknej, silnej, cennej relacji. Każdy człowiek czymś się wyróżnia, a jednak wszyscy są sobie równi, dotyczy to zarazem wyglądu, pochodzenia, jak i stanu zdrowia. Książka nie tylko uczy akceptacji, tolerancji, ale przypomina, że zawsze warto mieć swoje zdanie, nawet jeśli jest ono odmienne od pozostałych. Pod postacią subtelnej opowieści, Ewa Bolesta-Mroczek wspiera kształtowanie się osobowości młodego człowieka, umacnia jego poczucie wartości, ale i zachęca do doceniania tego, co już jest w naszym posiadaniu i dostrzeganiu piękna w każdym momencie życia.
Na ogromne brawa zasługują piękne ilustracje, które przyciągają uwagę, wspaniale obrazują poznawaną historię, rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do poprowadzenia refleksyjnej rozmowy, która z pewnością pozostanie w sercu na bardzo długo. Historia napisana jest wyjątkowo lekkim i przyjemnym piórem, a całość dopełniają notatki o ciekawych gatunkach zwierząt, które ze względu na formę, pozostaną w pamięci na bardzo długo.
"Ogród pełen emocji" to wartościowa, emocjonalna, piękna i ciepła historia, która poruszy zarówno młodego, jak i starszego czytelnika. To niezwykła pozycja, która kształtuje poczucie własnej wartości, pozytywne nastawienie do świata, ale i rozbudza głód wiedzy, który u najmłodszych jest zjawiskiem absolutnie wspaniałym i zaskakującym. Przepiękna szata graficzna, prosty, przystępny język i cudowne, poruszające historie, pełne niezapomnianych lekcji, dystansu i akceptacji, a w tle urocze bohaterki, które skradną  serca waszych pociech! Polecam gorąco!

 

2 komentarze:

  1. Ważna tematycznie książeczka i pięknie wydana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Strasznie fajna książeczka dla dzieci. Sama chętnie przeczytałabym, bo w każdym z nas śpi ukryte dziecko.

    OdpowiedzUsuń

Emotopic Pharmaceris E

  Emotopic Pharmaceris E  Dbanie o skórę suchą i atopową nie jest zadaniem łatwym. Gdy niemowlę bądź dorosły cierpi na AZS, dobór właściwy...