"Bibliotekarka z Paryża" Janet Skeslien Charles



"Bibliotekarka z Paryża"
Janet Skeslien Charles
WYDAWNICTWO MANDO


Odile dostaje wymarzoną pracę w Amerykańskiej Bibliotece w Paryżu. Jej rodzice nie są zachwyceni. Woleliby, aby dziewczyna skupiła się na poszukiwaniu męża. Tym bardziej że pojawia się odpowiedni kandydat… Wkrótce jednak wybucha II wojna światowa, nad miastem przelatują samoloty wroga, a tłoczne do tej pory ulice pustoszeją. Dziewczyna obawia się, że może stracić bliskich i ukochaną bibliotekę. Decyduje się zatem dołączyć do Ruchu Oporu z najlepszą bronią, jaką ma: z książkami.

Lily jest nastolatką dorastającą w małym miasteczku w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Jej zainteresowanie wzbudza intrygująca starsza kobieta, która zachowuje się zupełnie inaczej niż wszyscy. Smutne wydarzenia w życiu Lily sprawiają, że zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką i odkrywa jej tajemniczą przeszłość.

Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien.


Każda opowieść, osadzona w czasach brutalnej wojny, wywołuje zarazem niedowierzanie, lęk, jak i ból. Nieczęsto jednak wspomina się o odwadze i poświęceniu zwykłych ludzi, nie żołnierzy. Bibliotekarze, bo o nich tutaj mowa, nie tylko pragnęli przynieść pokrzywdzonym ludziom pocieszenie i ucieczkę od brutalnej rzeczywistości, ale i wielokrotnie nadstawiali głowy, by zachować choć część narodowego dziedzictwa literackiego, którego brutalny, bezwzględny wróg pragnął się pozbyć za wszelką cenę.

Janet Skeslien Charles nakreśliła niezwykłą, piękną, chwytającą za serce historię, która zajmie w czytelniczym sercu szczególne miejsce już na zawsze.  "Bibliotekarka z Paryża" to sentymentalna opowieść o spełnianiu marzeń, uwielbieniu do literatury, miłości, przyjaźni, ale również o odwadze, poświęceniu i niegodzeniu się z gorzkim losem. Pozornie dwie odrębne historie młodych, rezolutnych, pełnych zapału i marzeń kobiet kochających literaturę, spajają się w końcu w niesamowitą, misternie nakreśloną, dotykającą najciemniejszych zakamarków duszy całość, którą pochłania się z zapartym tchem i silniejszym biciem serca.

Język pisarki wyróżnia wyjątkowa ekspresyjność, w skutek czego powieść angażuje wszystkie zmysły. Czytelnik nie tylko czuje się jak naoczny świadek opisywanych wydarzeń, ale nawet jak sam uczestnik, widzi oczami naszych bohaterek, słyszy ich uszami, niemal  wszystko staje się namacalne, boleśnie prawdziwie. Obok tak wspaniałej lektury nie można przejść obojętnie, rozbudza ona uczucia, o jakich dotąd nawet nie mieliśmy bladego pojęcia. I choć czytający pragnie za wszelką cenę przedłużyć te wyjątkowe, naszpikowane rozbrajającymi emocjami chwile, ciekawość, jak dalej potoczy się akcja, staje się silniejsza niż wszystko inne. Nie sposób odłożyć książki nawet na moment, a każda, nawet najkrótsza rozłąka z nakreślonymi postaciami, staje się prawdziwą udręką.

"Bibliotekarka z Paryża" to doskonałe połączenie konkretnej porcji okrutnej historii z lawiną skrajnych, odurzających emocji, która skruszy wiele czytelniczych serc. To wyjątkowa, pasjonująca, ale i wzruszająca do łez opowieść o różnych obliczach miłości, ogromnym poświęceniu, nadziei i wytrwałości, lecz także o krzywdzących, pochopnych opiniach, bólu i bestialstwie konfliktów zbrojnych. Mistrzowskie kreacje bohaterów, dopracowane tło historyczne, nadzwyczaj plastyczne pióro autora, a wszytko to zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami i dopieszczone przepięknymi, wartościowymi cytatami. Jeśli kochacie otumaniające, refleksyjne opowieści o wstrząsających dramatach, wpływie wojny na ludzkie postawy, ale i o miłości oraz odwadze, dających nadzieję na lepsze jutro, ta książka was zachwyci!

 


2 komentarze:

"Opowiem ci, mamo, co robią psotne stwory" Ewa Podleś

"Opowiem ci, mamo, co robią psotne stwory" Ewa Podleś NASZA KSIĘGARNIA "Opowiem ci, mamo" to pięknie zilustrowana se...