"Moja dusza pachnie Tobą" Aleksandra Steć
"Moja dusza pachnie Tobą"
Aleksandra Steć
FASTGRAW
Liczba stron: 152
Ocena:6/6"Pachniesz jak szczęście. Moje najpiękniejsze wspomnienia mają Twój zapach."

"Moja dusza pachnie Tobą" to zbiór przepięknych, niebywale prawdziwych myśli i cytatów, które poruszą nawet skamieniałe serce. Początkowo pragnęłam wybrać te najbardziej trafne, najwspanialsze, ale szybko zrezygnowałam z zakładek indeksujących, bo zadanie to nie miało żadnego sensu. Nie znalazłam tu ani jednego słowa, które nie trafiłoby wprost do mojej duszy, nie przeszyłoby mnie na wskroś. Ta pozycja jest idealna i dopracowana, nie miałam nawet pojęcia, że tak niewielka objętościowo książeczka może wyzwolić w człowieku tyle niepojętych, intensywnych emocji.

"Najważniejsze jest znaleźć kogoś, kto dotknie twojej duszy  nie dotykając nawet jeszcze twojego ciała. Przyspieszy bicie serca nie przyspieszając biegu zdarzeń. Poruszy twój świat, jednocześnie pozwalając pozostać ci w takim miejscu, w którym chcesz być. I nawet będąc daleko, będzie znacznie bliżej ciebie, niż wszyscy ludzie znajdujący się dokoła."

Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak autorka nadzwyczaj trafnie i pięknie ubiera w słowa wszelkie uczucia. Jej język jest niezwykle sugestywny, dlatego odczytane cytaty momentalnie rozbudzają opisywane emocje, angażują wyobraźnię, przywracają dawne wspomnienia, zarówno te piękne, jak i bolesne. Podczas lektury wylałam wiele łez, spowodowanych zarówno wzruszeniem, jak i smutkiem, co jest tylko dowodem na to, iż najbardziej porażające historie to te, napisane przez samo życie i uczucia przeszywające nasze serca na wylot.

"Wydaje mi się, że nie umiem mówić o miłości. Jakichkolwiek słów bym nie użyła zawsze to będzie za mało. Zbyt głupie, zbyt proste, zbyt niedokładne. Tak naprawdę prawdziwe historie o miłości są ukryte w środku nas, głęboko pod skórą." 

Całość podzielona jest na cztery części o jakże wymownych tytułach: „Przesiąknięta jestem Tobą na wskroś”, „Życie ma smak dawnych pocałunków”, „Świat cierpi na deficyt miłości” oraz „Kobiecość najsłodszą z broni”. Każda z nich skupia się na innych emocjach, obezwładniających człowieka na różnych etapach życia. Zależnie od tego, czy jesteśmy zakochani, czy porzuceni, zupełnie inaczej patrzymy na świat. Tak bardzo pragniemy wierzyć w jedyną, wieczną, prawdziwą miłość, lecz zaznając najsilniejszego bólu, jakim jest rozłąka z ukochanym, zaczynamy często wątpić, czy takie uczucie istnieje rzeczywiście, czy jest tylko złudzeniem, po którym zawsze zostają nieopisane cierpienie i rozczarowanie.

"Rozsypałam się na kawałki. I nie umiem poskładać się znowu w całość. Brakuje kilku części. Myślę, że gdzieś przez przysadek zostawiłam serce i zgubiłam zdrowy rozsądek. Lecz najbardziej ze wszystkich części mnie – brakuje mi Ciebie."

Czym jest miłość? Czy da się ją opisać słowami? Czy mają one tak wielką moc? Możemy próbować, szukać najsugestywniejszych określeń, lecz doskonale zdajemy sobie sprawę, że to wciąż nie wystarczy, by przekazać intensywność i głębię, która przenika serce. Adekwatnym uczuciem jest ból, pojawiający się po stracie tej niemożliwej do opisania, niepojętej emocji. Równie mocno obezwładniają, przejmują dowodzenie, zajmują każdą cząsteczkę ludzkiego ciała i umysłu, lecz bez wątpienia lepiej pokochać i cierpieć, niż nigdy nie zaznać tej uzależniającej euforii, poczucia bezpieczeństwa i głębokiego połączenia z drugim człowiekiem.

"W moim umyśle zawsze będziesz piękną historią, w moim sercu przyspieszonym przepływem krwi, na mojej skórze - dreszczem. Wpisałeś się w każdy zakamarek mojego ciała, w każdy skrawek mojej osobowości. Zawsze będziesz, po prostu."

Autorka w fenomenalny sposób przypomina, że kto pokochał raz, ten już nigdy od tego nie zdoła uciec. Każda osoba, jaka była dla nas ważna, skradła kawałek naszego serca, staje się nieodłącznym elementem życia, rozstanie nie jest diametralnym końcem. Oczywiste jest, że tak silne emocje, które przez jakiś okres były motorem funkcjonowania, nigdy nie wypalą się całkowicie, mogą jedynie przybrać inny, często skrajnie odmienny kształt.

Oprócz pięknych, poruszających sentencji o różnych obliczach miłości znajdziemy tu również teksty o złudzeniach i rozczarowaniu obecnym światem, w którym wrażliwe dusze nie potrafią się odnaleźć. Aleksandra Steć otwiera czytelnikom oczy, przypomina, co jest największą wartością, wyraża swój bunt i wstręt wobec wszechogarniającego konsumpcjonizmu, jaki coraz bardziej zagłusza duchowe potrzeby. Nie zabrakło również fragmentów motywujących, podbudowujących, jakie uzmysławiają, że każdy z nas jest wyjątkowy i może żyć na swój indywidualny sposób. Ta część dodaje czytelnikom pewności siebie, koi zszargane nerwy i kompleksy, umacnia wiarę we własne możliwości i przypomina, że wszyscy miewają gorsze dni, są one nieodłącznym elementem życia.

"To przypadek tworzy najpiękniejsze historie o miłości. Uczucie rodzi się w miejscach, po których się tego nie spodziewamy, w czasie, w którym o tym nie marzymy,  w ludziach, którzy jeszcze do niedawna się nawet nie znali. Wciąż zachwycam się tą chemią przypadku, nazywaną przez niektórych przeznaczeniem."

"Moja dusza pachnie Tobą" to wyjątkowa, niezwykle intymna, romantyczna i głęboka pozycja o miłości, pokrewieństwie dusz, lecz również o tęsknocie czy bólu spowodowanym niespełnionym uczuciem. Napisana nadzwyczaj sugestywnym, pięknym językiem książka, którą odbiera się wszystkimi zmysłami. Porażająca, angażująca, rozbudzająca wrażliwość oraz zmysłowość, przywracająca fundamentalne, nawet intymne wspomnienia i skłaniająca do głębokich refleksji nad największymi wartościami ludzkiej egzystencji. Autorka stworzyła wyjątkowy, ponadczasowy zbiór przepięknych i bezcennych sentencji oraz osobistych przemyśleń, który chwyta za serce, wzrusza do łez i zapada w pamięć na bardzo długo. To jedna z najwartościowszych pozycji, jaką miała okazję poznać. Polecam gorąco!

"To niesamowite. Wymarzyłam sobie Ciebie, a Ty naprawdę istniejesz."


Za możliwość poznania książki, bardzo dziękuję Autorce! 

2 komentarze:

  1. Lubię takie historie adresowane do duszy i serca czytelnika. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Z chęcią te książkę przeczytam. Uwielbiam takie historie :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

"Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton

  "Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton SENSUS   Są takie pozycje, które diametralnie zmieniają nasze życie. Nie, to jednak ...