"Dotyk Twoich słów" Aleksandra Steć

"Dotyk Twoich słów"
Aleksandra Steć
CAMILOVE
Ocena: 6/6"Są ludzie, których możemy nie widzieć latami, nie rozmawiać z nimi bardzo długi czas lub być oddaleni od nich setkami kilometrów, a mimo to - zawsze będziemy z nimi związani. Zupełnie tak, jakbyśmy w którymś momencie wymienili się fragmentami serc."

"Dotyk Twoich słów" to rozdzielony na dwa tomy zbiór przepięknych, niesłychanie trafnych, poruszających serce i duszę krótkich form literackich, które na długo zapadają w pamięć. Tym razem myśli zdolnej autorki zostały podzielone ze względu na tematykę na cztery symboliczne rozdziały o jakże wymownych nazwach: „Lato – Masz zapach spełniających się marzeń”, „Jesień – Ludzie umierają w milczeniu, jak drzewa”, „Zima – Nie chcę być tylko Twoim wspomnieniem” oraz „Wiosna – Obudź się i oddychaj szczęściem”.

"Nie zapominaj tylko kiedyś przypadkiem, że przez tę krótką chwilę zdarzyłam Ci się naprawdę."

Aleksandra Steć zabiera swoich czytelników w nadzwyczaj emocjonalną podróż, w czasie której obezwładnią ich wszelkie możliwe uczucia. Począwszy od pięknej, romantycznej, uskrzydlającej miłości, poprzez poczucie ulotności i tęsknoty, zaczepiając o bolesne rozstanie, odbierające chęć istnienia, aż po kojącą nadzieję.

"Najważniejsze są te momenty, kiedy czujesz czyjś blask i cały świat przestaje istnieć. Kiedy chłoniesz drugą osobę całym sobą, zachłannie i pospiesznie, zupełnie jakby miało Ci ją zabrać życie. Zupełnie jakby miałoby nie wystarczyć Wam czasu."


Człowiek składa się z wielu emocji, natomiast wrażliwy człowiek jest emocją. Zawsze chłonie mocniej i więcej, przeżywa wszystko intensywniej, uczucia przeszywają go na wskroś, całkowicie opanowują ciało i umysł. Właśnie taką osobą wydaje się być Aleksandra Steć, która na dodatek potrafi perfekcyjnie dobrać słowa, by te wszelkie doznania przekazać innym. Z jednej strony, móc doświadczać tak silnie, musi być błogosławieństwem, z drugiej jest też dość ciężkie, bo życie to nie tylko te dobre, uskrzydlające emocje, lecz również wszechogarniający ból, niszcząca tęsknota czy paraliżujący strach.

"Tylko mnie nie zawiedź. Zawiodłam się już tyle razy, że w moje serce nie ma już gdzie wbić noża."

To wręcz niezwykłe, że te dwa tomiki sprawią, że zaznacie tego wszystkiego, na dodatek z niewyobrażalnie silną mocą. Autorka perfekcyjnie trafia w najczulsze punkty, opisując emocje funduje czytelnikowi mentalną podróż do własnych doświadczeń, tych najistotniejszych. Kilkoma słowami sprawia, że zalewa nas fala uczuć równie silnych, jak wiele lat temu, obrazy z głowy znów stają się żywe. To tylko dowód na to, jak wielką potęgę mają ludzkie słowa, jak silnie potrafią poruszyć serce i duszę.

"To była dość wybuchowa para, ale kochali się do szaleństwa. Spokojnie można stwierdzić, że mogliby się nawzajem pozabijać, ale na pewno nie rozstać."

Te książki są wyjątkowe i magiczne. Każde przeczytane zdanie niesie za sobą ogromny ładunek, wzrusza, skłania do zadumy. Pisarka osłoniła się przed czytelnikami całkowicie, ukazała swoje dobro, ciepło. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak bardzo kocha życie, ludzi, świat, to naprawdę czuć. Mimo zranienia, mimo poważnych kłopotów, potrafi dostrzec piękno i co najważniejsze, uczy tego również i nas. Nie jest to jednak naiwność czy głupota, uzmysławia nam, że warto do wszystkiego podchodzić z sercem, nie można jednak pozwolić na wykorzystywanie.

"Miłość to istota życia. Jeśli masz chociaż jedną osobę, która jest w stanie zrobić dla Ciebie wszystko - to masz cały świat."

Znajdziemy tu wiele życiowych lekcji, zmieniających nasze podejście do otaczającego świata, nawet do samego siebie. Autorka zmysłowo i subtelnie wkrada się do naszego serca, by napomnieć, że miłość jest wartością największą. Wszystko inne przecież gaśnie przy osobie, dla której jest się całym światem. Niesłychanie sugestywne pióro pisarki tak silnie działa na czytelnicze zmysły, że wielokrotnie doznaje on szoku, bo czyta przecież prawdy, o jakich wie od dawna, a jednak w codziennym życiu nieświadomie o nich zapomina. Może warto zacząć bardziej słuchać głosu serca, może wtedy rzeczywiście wszystko stanie się piękniejsze, bo w końcu to dostrzeżemy i docenimy.

"Nie wierzę w przypadki. Podobne dusze zawsze na siebie trafią. Świat z pozornie nieznaczących zdarzeń będzie im układał drogę do siebie tak długo, aż w końcu się spotkają."

"Dotyk Twoich słów" to niesłychanie angażująca, poruszająca do granic, refleksyjna dylogia, którą każdy z czytelników odbierze na swój własny, ale na pewno emocjonalny sposób. To książki, jakie trafiają wprost do serca, dlatego zapomnienie o nich jest niemożliwe. Każdy z nas powinien mieć na półce te przepiękne, niesłychanie trafne zbiory złotych myśli, by móc zależnie od sytuacji zanurzyć się lekturze, znaleźć odpowiedź lub wytchnienie.

"Niewiele w życiu żałuję. Może tylko tego, że nie spotkałam Cię wcześniej."

Osobiście, jestem totalnie zauroczona dojrzałym piórem autorki i delektowanie się jej słowami było dla mnie fenomenalnym doświadczeniem, do jakiego z pewnością powrócę. Myślę, że każdy z was, choć raz w życiu, powinien zaznać tak obezwładniającej uczty literackiej. Polecam gorąco!

"Doceniaj wszystko to, co masz. Bo jutro może się okazać, że było to wszystko, czego potrzebowałeś do szczęścia."


Za możliwość poznania obu tomów, bardzo dziękuję Autorce!

4 komentarze:

 1. od czasu do czasu czytam krótkie formy, więc nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej do tej pory nie przepadałam za takim rodzajem twórczości, ale kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli będę miała taką możliwość, chętnie przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytaty zdecydowanie trafiają w mój gust!

  OdpowiedzUsuń

"Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót" Stefan Darda

"Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót" Stefan Darda MUZA Liczba stron: 320 Ocena: 5+/6 "A jeśli któryś z ...