"Moja droga Emmie Blue" Lia Louis


"Moja droga Emmie Blue"
Lia Louis
BURDA KSIĄŻKI


Kiedy szesnastoletnia Emmie Blue, stojąc na szkolnym boisku, wysyłała list balonem, nie sądziła, że ktoś go znajdzie. I to we Francji! A już na pewno nie ktoś taki jak Lucas: przystojny, zabawny i dobry. I że połączy ich przyjaźń na całe życie. A może i coś więcej…

 

Przecież tak właśnie wygląda przeznaczenie! A oni nawet urodziny mają tego samego dnia.

Emmie wie, że nadszedł czas. W przededniu ich trzydziestych urodzin, w ich ukochanej knajpce na plaży Lucas wreszcie zada jej TO pytanie.

Tyle że zabrzmi ono zupełnie inaczej, niż sobie wyobrażała, a to będzie dopiero początek. Los bowiem przygotował dla Emmie Blue całkiem inny scenariusz.

 

Historia Emmie Blue to niepojęty wulkan emocji, jaki momentalnie obezwładnia czytelnika. Z jednej strony bije z niej przejmujący realizm, dlatego dość szybko utożsamiamy się z naszkicowanymi postaciami, z drugiej jednak, nie sposób odmówić opowieści niezwykłości, magicznego klimatu, jaki otula niczym ciepły koc, napełniając serce nadzieją i ukojeniem. Ta powieść jest przewrotna niczym prawdziwe życie, słodko-gorzka, pełna pięknych poruszających chwil, ale także tych bolesnych, brutalnie obdzierających z wszelkich złudzeń. Bezsprzecznie, jest to otumaniająca historia o niespotykanej przyjaźni, miłości, ale także o mylnych, rujnujących wyobrażeniach czy przeznaczeniu. Czy naszej uroczej Emmie przeznaczone jest szczęście i prawdziwa miłość?

Postacie stworzone przez pisarkę są jak najbardziej przemawiające, to osoby, które codziennie mijamy, ludzie, jacy do złudzenia przypominają nas samych. Ukształtowani przez liczne doświadczenia, pragną szczęścia, wsparcia, miłości, a jednak kpiący los podrzuca im kolejne kłody pod nogi. Tak jest jednak do pewnego momentu, gdyż niespodziewanie życie jednego z nich zaczyna w końcu nabierać koloru szczęścia. Niestety, nie jest to ani trochę zgodne z wyobrażeniami Emmie, która już od dawna snuła własne plany na upragnioną przyszłość. Jak nowa sytuacja wpłynie na relację między Blue a Lucasem? I czy ocena tej znajomości doprawdy była zgodna z rzeczywistością? Jak wiele można stracić przez życie złudnymi wyobrażeniami? 

Kreacja głównej bohaterki zasługuje na ogromne brawa, to dziewczyna boleśnie doświadczona przez los, pragnąca przynależności i miłości, której nie sposób nie pokochać już od pierwszych stron. Czytelnik kibicuje Emmie całym sercem, w skutek czego lektura przyjmuje formę niesłychanie angażującego doświadczenia, działającego niemal na wszystkie zmysły. Bez wątpienia, to opowieść, obok której nie można przejść obojętnie!

Niesłychanie urzekło mnie pióro pisarki, wyróżnia się subtelnością i przystępnością, dzięki czemu lektura stanowi czystą przyjemność, a kartki same przelatują przez palce. Całość dopieszczają inteligentne, emocjonujące dialogi, które silnie absorbują czytającego i pozwalają jeszcze mocniej utożsamić się z nakreślonymi postaciami. Lia Louis udowodniła, iż nie boi się trudnej, bolesnej tematyki, dzięki czemu opowieść nabrała wyjątkowego, realistycznego i niesłychanie przejmującego charakteru, a właśnie takie chwytające za serce historie są tymi najbardziej poszukiwanymi i docenianymi.

"Moja droga Emmie Blue" jest niesłychanie piękną, wartościową, przejmującą powieścią, jaka trafia do najskrytszych zakamarków ludzkiego serca i wywołuje całą lawinę skrajnych, intensywnych emocji, z których nie sposób się otrząsnąć jeszcze długo po zakończonej lekturze. To wciągająca, slodko-gorzka i nieobliczalna, niczym samo życie, opowieść o marzeniach, przyjaźni, miłości, ale także o przewrotności losu, złudzeniach i zmarnowanych szansach. Ta lityczna, przejmująca na wskroś historia dotyka duszy i pozostawia po sobie ślad w pamięci już na zawsze! Gwarantuję, że po skończonej lekturze będziecie tęsknić za Emmie Blue równie mocno jak ja! Polecam gorąco!

 


 

 

 

 1 komentarz:

  1. Bardzo lubię tego typu powieści😍Ale o tej nic w książkowej trawie nie piszczało,a wielką szkoda była by, na nią nie trafić,bo jest bardzo ciekawa,interesująca i warta uwagi😍Bardzo dziękuję za jej polecenie oraz recenzję😘Pozdrawiam Beata Barczyk☺

    OdpowiedzUsuń

"Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton

  "Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton SENSUS   Są takie pozycje, które diametralnie zmieniają nasze życie. Nie, to jednak ...