"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" Agata Romaniuk


"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi"
Agata Romaniuk
AGORA DLA DZIECI
W cieszyńskim ratuszu szykuje się uroczysty bankiet, którego atrakcją mają być słynne w całym mieście kanapeczki ze śledziem. Tymczasem w sklepie rybnym na ulicy Głębokiej dochodzi do włamania. Wszystkie śledzie znikają… Do akcji niezwłocznie wkraczają komisarz Ludwik Psota i policjantka Walerka Koczy. Sprawa nie jest prosta. Pomóc może tylko Kocia Szajka w składzie: Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka. Ekipa pod wodzą byłego szefa kocich oddziałów specjalnych, kierująca się hasłem: „grunt to draka!”

Czy uda im się znaleźć złodzieja i uratować przyjęcie w ratuszu?

 

"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" to pierwszy tom detektywistycznej serii dla dzieci, w której główne role należą do nietuzinkowych, błyskawicznie zyskujących sympatię kociaków. Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka tworzą barwną, wyjątkową szajkę, jaka rozbawi do łez zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Szczerze mówiąc, nie pamiętam, kiedy uśmiałam się równie mocno jak przy tej zwariowanej, oryginalnej opowieści. Sprawiła ona mojej córce mnóstwo frajdy, a jednak nie będzie przesadą, jeśli napiszę, że moje serducho podbiła jeszcze mocniej i niecierpliwe czekam na ciąg dalszy!
Fundamentem wciągającej powieści kryminalnej jest zawsze niebywała zagadka, misternie uknuta intryga, jaka nie pozwala przerwać lektury ani na sekundę. Tak było również w tym wypadku, w skutek czego akcja nie daje młodemu czytelnikowi ani chwili wytchnienia, porywa go do granic i sprawia, że przeżywa całą opowieść z wypiekami na twarzy, przyjmując jednocześnie na siebie rolę doświadczonego detektywa, przed którym postawiono niełatwe zadanie. I choć jest to książka dla najmłodszych, autorka skutecznie zwodzi także starszych czytelników, fundując im przy tym nieopisaną zagwozdkę i frajdę, jaka zostanie w pamięci na bardzo długo.
Istotną rolę odgrywa oczywiście wyjątkowa szata graficzna książeczki. Znajdziemy tu mnóstwo przepięknych, dużych, niebanalnych, barwnych ilustracji, które podbiją serca zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Przyciągają one uwagę, wspaniale obrazują opowieść, zachęcają do wspólnej rozmowy, ale i wywołują liczne niekontrolowane wybuchy śmiechu, gdyż genialnie odzwierciedlają komiczne sytuacje spotykające naszych bohaterów.
Język autorki jest niesłychanie lekki, przystępny i przyjemny. Jak już wspominałam, całość nasiąknięta jest genialnym humorem, w skutek czego lektura staje się prawdziwą przyjemnością. Czcionka natomiast umożliwia dzieciom samodzielne czytanie, co zapewnia dodatkową frajdę i niebywałą satysfakcję.
"Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi" to wyjątkowo przyjemna, zabawna lektura, jaka skradnie serca zarówno młodszych czytelników, jak i ich rodziców. Wartka akcja, lekkie i przyjemne pióro autorki, misternie uknuta intryga, wyraziści, nietuzinkowi, wzbudzający sympatię bohaterowie, a w tle klimatyczny Cieszyn, jaki od teraz zawsze będzie kojarzył się ze skradzionymi śledziami. Ta książka wciągnie was bez reszty i sprawi, że nie będziecie w stanie przerwać czytania ani na chwilę! Lektura idealna i to nie tylko dla fanów powieści detektywistycznych! Polecam gorąco!

 
1 komentarz:

  1. Jako wielka kociara,sama bardzo chętnie się,w niej zaczytam😍 Każdy z nas ma w środku małe dziecko i czasem ono też potrzebuje zaczytania😁Bardzo dziękujemy za recenzję😘 B.B

    OdpowiedzUsuń

"Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton

  "Nieposkromiona" Glennon Doyle Melton SENSUS   Są takie pozycje, które diametralnie zmieniają nasze życie. Nie, to jednak ...