"Drugi Legion" Richard Schwartz
"Drugi Legion"
Richard Schwartz
INITIUM
Liczba stron: 528
Ocena: 6/6
Do gospody Pod Głowomłotem trafia tajemniczy wędrowiec z zapomnianego królestwa Askiru. Opowiada o rozbiciu dawnego mocarstwa i objaśnia pół-elfce Leandrze i wojownikowi Havaldowi funkcjonowanie magicznych wrót. Havald, Leandra i gromadka ich towarzyszy wyruszają na poszukiwania portalu, by przenieść się do Askiru. Tam mają szukać pomocy, ale też ostrzec mieszkańców przed najeźdźcą, brutalnym władcą Thalaku. Nie wiedzą, że po piętach depcze im już wróg. Zamiast w Askirze śmiałkowie lądują jednak w pustynnym Besarajnie, królestwie, w którym czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa i polityczne intrygi.

Drugi tom cyklu fantasy Tajemnica Askiru ponownie zadziwia napięciem i ładunkiem emocji. High fantasy na najwyższym poziomie!

"W imieniu Askiru powołuję legion Drugi Byk do czynnej służby. Drugi Byk zostaje wysłany do ochrony nowych kolonii. Jego misją jest zaprowadzenie pokoju na nowych ziemiach, ochranianie i obrona przed wszelkimi wrogami królestwa. Askannon."

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, iż pierwszy tom był dla mnie jedną z najlepszych i najwspanialej dopracowanych powieści fantastycznych, jakie miałam okazję poznać. Druga część jak najbardziej dorównuje poprzedniczce, jeśli nie rzec, że ją pod pewnymi względami nawet prześciga.

Bez wątpienia poszerza się obszar, na którym rozgrywa się akcja, a ona sama staje się jeszcze bardziej dynamiczna i nieprzewidywalna, dzięki czemu czytelnik zostaje dosłownie wciągnięty w wir niebezpiecznych przygód, które zarazem fascynują, jak i skutecznie podnoszą ciśnienie. Gwarantuję, że jeśli spodobała wam się lektura "Pierwszego Rogu", "Drugi Legion" dosłownie was oczaruje i obezwładni!


Poszukiwanie tajemniczego Askiru, magiczne portale i mordercze pająki. Czyż nie brzmi to fascynująco? Nasza nietypowa załoga wyrusza w wyjątkowo niebezpieczną podróż, gdzie nie tylko będą pokonywać kolejne, osobliwe przeszkody losu, ale dostrzegą również, jak niebezpieczeństwo umacnia wszelkie, nawet skomplikowane relacje. Dzięki zagrożeniu cała drużyna zbliża się do siebie, zaczynają o siebie dbać, mimo że nie ufają sobie do końca, czują się za siebie odpowiedzialni.

Każda z nakreślonych postaci jest unikalna, dzięki czemu ich grupa tworzy naprawdę wyjątkową, niespotykaną paczkę. Fakt, bohaterów poznajemy lepiej, lecz nadal nie wiemy o nich wszystkiego, każdy posiada swoje sekrety, ich przeszłość i plany na przyszłość owiane są nutką tajemniczości, co dodatkowo intryguje czytającego i podsyca atmosferę.

W tej części pojawia się również sporo nowych, niezwykle interesujących, ważnych postaci. Każda z nich wnosi do fabuły coś niebanalnego, wywołującego lawinę emocji, nie ma tu miejsca na bohaterów nieważnych, niezapadających  pamięć. Wszystko jest w pełni dopracowane, dlatego książka dosłownie pochłania, przenosi do innego wymiaru, gdzie całkowicie zapomina się o otaczającej szarej rzeczywistości.

"Jednym z przykazań Astarte było: Pomagaj ludziom, którym wiedzie się gorzej. Nieczęsto dawałem im jałmużnę, bo jeśli dało się jednemu, trudno było opędzić się od innych, lecz dla ślepców robiłem wyjątek. Utrata wzroku, niemożność oglądania świata i jego piękna, przygniotły mnie ciężarem, którego nie byłem w stanie udźwignąć."

Styl autora zdaje się być jeszcze bardziej przyjemny i ekspresyjny, co sprawia, że kartki same przelatują przez palce, a czytelnik ma cudowne wrażenie, że przebywa tuż obok nakreślonych postaci. Tak, to jedna z tych pozycji, którą odbiera się intensywnie, angażuje wszystkie zmysły, zabierając w niezapomnianą podróż, po jakiej nie sposób się odnaleźć w zwykłym świecie. Lektura zafunduje wam solidną dawkę przygód, magiczną ucieczkę i błogie zapomnienie, którego nie będziecie chcieli przerwać ani na chwilę.

Jak już wspominałam wcześniej, akcja drugiego tomu jest jeszcze bardziej wartka i zaskakująca.  Ta nieobliczalność sprawia, że nie można przerwać lektury ani na sekundę, jednak im bardziej zbliżamy się do końca, chcielibyśmy zwolnić tempo, delektować się każdym słowem i odłożyć na później rozstanie z bliskimi już nam bohaterami. Dość oczywiste jest, że przywiązujemy się do nich w naprawdę dużym stopniu, nawet mroczna Elfka ukazuje swoje drugie oblicze, czym jeszcze mocniej intryguje i rozpala serce.

"Kochałem ją, ale nie podzielałem do końca jej zachwytu magią. Z trudem przechodziła mi akceptacja czegoś, czego nie widziałem."

Ogromną zaletą są ponownie emocjonujące, niezwykle inteligentne dialogi, w pełni angażujące osobę czytającą. Nie zabrakło tu również ciętego języka i świetnego poczucia humoru, dzięki czemu na waszych ustach wielokrotnie zagości szczery uśmiech, a sympatia do bohaterów tylko się pogłębi.

Intrygujące zakończenie dopełnia misternie skonstruowaną całość. Rozbudzona do granic wyobraźnia i setki nurtujących pytań będą niestety musiały poczekać na premierę kolejnej części. Nie będzie to z pewnością łatwy okres, lecz chyba nikt już nie śmie wątpić, że warto czekać, nawet trochę dłużej.

"Znajdę ją - albo ona znajdzie mnie. A jeśli spadnie jej choćby włos z głowy, zaspokoję pragnienie Rozpruwacza Dusz na długi, długi czas."
 
"Drugi Legion" to w pełni satysfakcjonująca, przemyślana i dopracowana kontynuacja, która jeszcze intensywniej angażuje czytelników, dosłownie porywając ich w podróż do innego wymiaru. Niesłychanie dynamiczna, nieprzewidywalna akcja, niebezpieczeństwo czyhające na każdej stronie, ważna misja, która stała się priorytetem łączącym zupełnie odmienne charaktery, magia dopieszczająca tę elektryzującą fabułę i pasjonujące, zabawne dialogi nietuzinkowych postaci, o których długo się nie da zapomnieć. Ta książka was pochłonie, zabierze w nieznane, fundując wielogodzinny relaks, ukojenie, ale i przygodę życia! Kto czytał pierwszą część, doskonale zdaje sobie sprawę, że autorowi nie można odmówić rozmachu czy wyobraźni. W tym tomie nie tylko to potwierdził, ale i udoskonalił, stworzył fenomenalną rzeczywistość, która zarazem fascynuje, jak i niepokoi, taką, z jakiej nikomu nie chce się wracać do zwyczajnej codzienności. Polecam całym sercem!


2 komentarze:

  1. Po tego typu ksiażki raczej nie sięgam, wiem że pierwszy tom zbierał same pozytywne recenzje bardzo dobrze więc ze i druga część nie zawiedzie czytelników

    OdpowiedzUsuń

"Zbrodnia i Karaś" Aleksandra Rumin

"Zbrodnia i Karaś" Aleksandra Rumin INITIUM Liczba stron: 304 Ocena: 5/6 Na terenie kampusu Uniwersytetu...