"Sapere Aude" Małgorzata Sambor-Cao"Sapere Aude"
Małgorzata Sambor-Cao
Wydawnictwo: Agencja Wydawniczo-Reklamowa 
Małgorzata Sambor-Cao
Liczba stron: 262
Ocena: 5/6Podobno na tym świecie nie ma sprawiedliwości. Jedni już na samym starcie otrzymują ogromne bogactwo, szczęście, zapewnioną przyszłość, inni od dzieciństwa trwają w biedzie, mogą liczyć tylko na siebie, a ich życie to codzienna walka o przetrwanie. Meksyk to kraj niezwykłych kontrastów, ale również prawdziwe piekło, w którym  rządzą niebezpieczne gangi. Dowodem na ich bezkarność oraz potęgę jest fakt, iż bestialsko zmuszają niewinne dzieci do prostytucji i nikt nawet nie jest w stanie im się przeciwstawić. Wszyscy żyją w strachu i bezczynności, na szczęście pojawia się chłopak, który różni się od reszty społeczeństwa. Pełen ideałów i nadziei, wierzy, że można choć trochę ulepszyć, naprawić  ten chory, bezduszny świat.

Tym wyjątkiem jest właśnie Michael van Horn, syn ważnego, znanego przedsiębiorcy. Mimo że jest bogaty i mógłby żyć spokojnie oraz przyjemnie i nie mieszać się w problemy biedniejszych, wykazuje się ogromną empatią, wrażliwym sercem i zakłada swego rodzaju azyle, które mają przyjąć każde dziecko w potrzebie. Wierzy, że to jedyny sposób, by zapewnić im bezpieczeństwo, lepsze jutro. Jeśli będą miały gdzie mieszkać, co jeść, gdzie się uczyć,  nie zostaną przecież zmuszone do wstąpienia  na ścieżkę przestępczą. Nie ocenia on swoich podopiecznych, gdyż wie, że nie są źli z natury, do niektórych czynów zostali po prostu zmuszeni, chcą przetrwać. Najwspanialszy w jego szlachetnej postawie jest fakt, iż robi to naprawdę bezinteresownie i w sekrecie, nie dla pochwał i uznania.

Pewnego dnia, schronienia w jego ośrodku szuka dziewczynka, której cudem udało się uciec od groźnych gangsterów. Szybko dowiadują się jednak gdzie przebywa zguba i pragną ją za wszelką cenę odzyskać.  Michael nie boi się im przeciwstawić, jest w stanie zaryzykować własne życie dla dobra dziecka. Niestety nie ma pojęcia w jak poważne kłopoty się wpakuje taką postawą i że nawet pieniądze czy stanowisko ojca nie będą w stanie mu pomóc.

Książkę " Sapere Aude" mogłam przeczytać dzięki akcji book tour, zorganizowanej przez blog Poligon domowy. Po zapoznaniu się z opisami i recenzjami, wiedziałam, iż jest pozycją mocną i wstrząsającą, ale nawet nie spodziewałam się, że aż tak bardzo. Ciężko mi ubrać w słowa wszystkie emocje, jakie towarzyszyły lekturze, powieść ma w sobie coś takiego, że jej czytanie wręcz fizycznie boli.


"Sapere Aude" czyli "Odważ się być mądrym" to piękne przesłanie, które kierowało głównym bohaterem. Nie był w stanie bezczynnie patrzeć na to, co dzieje się na ulicach miasta, jak wiele cierpienia i bólu  ma tam miejsce. Posiadał pieniądze, więc je wykorzystał w słusznym celu. Niestety w życiu często tak bywa, że czyjeś powodzenie i dobro mocno wadzi innym

"Zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo cudza zamożność będzie powodem zazdrości i niechęci. Michael zbyt często był adresatem takich uczuć, by robić sobie nadzieję, że tym razem będzie inaczej."

Powieść w bardzo obrazowy sposób ukazuje, w jaki sposób działają gangi, co czeka człowieka, który ośmieli się przeciwstawić ich zasadom. Ta pozycja jest przepełniona bezwzględnością i brutalnością. Przedstawia ludzi, którzy zachowują się gorzej od dzikich zwierząt. Tortury zostały opisane niezwykle realistycznie, odczuwałam je intensywnie i po prostu nie mogłam wyjść z szoku, bo obok takiego cierpienia, nie można przejść obojętnie.

Pióro autorki jest niesamowicie lekkie i przystępne, z zapartym tchem płyniemy po kolejnych stronach. Gwałty i katowanie opisała naprawdę dosadnie, czytelnik przeżywa je dogłębnie.  Jedną z najgorszych scen było bez wątpienia wyrywanie paznokci. Nie dość, iż przechodziły mnie dreszcze, gdy to czytałam, to na dodatek bolały mnie dłonie od silnego ich zaciskania w pięści. Nawet nie wiedziałam, że książkę można tak bardzo odczuwać.

Doskonale naszkicowane zostały postacie, zarówno te dobre, jak i  złe. Możemy je doskonale poznać, gdyż wiemy co nimi kieruje. Na uwagę zwłaszcza zasługuje dobrze nakreślony portret psychologiczny oprawcy, to człowiek nieobliczalny i bezduszny, a wszelkich okrutnych czynów dopuścił się wyłącznie dlatego, że czuł się od kogoś gorszy. Ukazane świetnie zostało, jak niewiele trzeba, by rozbudzić w kimś chęć zemsty, zniszczenia.


"Michael nie mógł już wykrztusić ani słowa. Czy tych kilka zdań, wypowiedzianych parę tygodni temu, miało zaważyć tak mocno na jego życiu? Zdecydować o śmierci, śmierci w cierpieniach?"

Książka trzyma w potężnym napięciu, czytelnik jest dogłębnie przerażony i zszokowany, a nie ma bladego pojęcia, co go czeka na kolejnych stronach. Autorka już na początku pokazała, że nie ma zamiaru oszczędzać bohaterów, więc adrenalina podczas lektury niebezpiecznie wzrasta.

"Jutro... Co ten psychopata zrobi ze mną jutro?"

Nie przesadzę, jeśli napiszę, iż to pozycja w trakcie czytania której, nie da się nie przeklinać. Wyolbrzymieniem również nie będzie stwierdzenie, że należy ona do lektur, po których przydałoby się wypić coś mocniejszego lub chociaż melisę na ukojenie nerwów, inaczej możecie nie zasnąć.

To dzieło z pewnością kontrowersyjne, w którym praktycznie na każdej stronie obezwładni was niedowierzanie i przerażenie, jednak ma w sobie coś takiego, że nie można się od niego oderwać, nawet jeśli nie chcemy już dalej przeżywać tej męki. "Sapere Aude" wciąga bez reszty, a po lekturze nie łatwo się otrząsnąć i wrócić do normalnej rzeczywistości.
Gdzieś w podświadomości pojawia się także myśl, której człowiek boi się najbardziej, że przecież takie okrutne rzeczy mogą mieć miejsce naprawdę. Ta książka, roztrzaskała moje serce na drobne kawałki i nie zapomnę jej nigdy!

Zakończenie bardzo mnie zaintrygowało i  z chęcią sięgnę po następną część, ale to dopiero za jakiś czas, gdy uda mi się całkowicie ochłonąć. Jestem pewna, że "Saper Aude" zostanie na długo w mej pamięci, bo chyba żadna pozycja tak intensywnie mną nie wstrząsnęła.  Bardzo polecam, jednak tylko i wyłącznie dorosłym czytelnikom, o silnych nerwach.
Zapraszam również na stronę autorki: Sapere Aude.


16 komentarzy:

 1. Przyznam, że zaintrygowało mnie, że ta książka aż tak wstrząsa czytelnikiem. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Intrygująca książka, jak znajdę czas to możliwe iż znajdzie się ona na półce czytnika ;)

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki, które trwają w czytelniku mimo zakończenia lektury. Czy może być większy komplement dla autorki?
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą książką, więc chyba muszę przyjrzeć się jej bliżej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygowałaś mnie tą książką, jak tylko nadarzy się okazja to ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. O, będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Noe słyszałam wcześniej o tej książce, ale po Twojej recenzji wtem, że konieczne muszę kat przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mocne przesłanie i wcale nie takie łatwe do zrealizowania. Nie słyszałam o tej książce, ale zapisuję do przeczytania, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bogacz ze złotym sercem otwierający ochronki, pomagający bezinteresownie i narażający swoje życie. Trochę to przesłodzone, ale jeżeli rzeczywiście w innych kwestiach jest realistyczne to chyba warto.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jednej strony brzmi ciekawie, ale z drugiej trochę szablonowo. Może kiedy przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że takich książek jest wiele, ale ja z chęcią przeczytałabym akurat tę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba to jednak nie dla mnie. :(

  Pozdrawiam,
  lunafisher.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czuje tego, co nie zmienia faktu, że recenzję się bardzo miło czytało a to najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Niestety nie jest to książka dla mnie, totalnie do mnie nie przemawia, ale cieszę się, że tobie się podobało :)


  Pozdrawiam ciepło,
  Sara z Pełna kulturka

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, ale po Twojej recenzji mam ochotę poznać ją bliżej. Podoba mi się hasło "Sapere Aude" myślę, że bardzo polubiłam bohatera, który je wyznaje podobne wartości.
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 16. O książce nie słyszałam, ale przyznam, że brzmi całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń

"Bebok" Aldona Reich [RECENZJA PATRONACKA!]

"Bebok" Aldona Reich VECTRA Liczba stron: 261 Ocena: 6/6 "Każdy ma swoje demony." Reporter ...