"O co ci chodzi?" Mira Białkowska [RECENZJA PATRONACKA!]
"O co ci chodzi?"
Mira Białkowska
BIAŁE PIÓRO
Liczba stron: 220
Ocena: 5+/6
Rozalia to studentka, przeżywająca właśnie swoje pierwsze miłości. Jej wielką pasją jest śpiew, należy do szkolnego chóru, dlatego podczas przerwy semestralnej wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na obóz, na którym będą opracowywać nowy repertuar. Bez wątpienia taki wyjazd służy także umacnianiu więzi między paczką znajomych. Rozalia wyraźnie spodobała się jednemu z kolegów, on również nie jest jej obojętny. Ryszard to chłopak spokojny, utalentowany, inteligentny i zakochany w poezji. Dwójka studentów stopniowo staje się coraz bliższa, pojawiają się wspólne spacery, pierwsze komplementy i pocałunki. Niestety nie padają żadne poważniejsze deklaracje, dziewczyna nie ma pojęcia, czy są parą, czy tylko przyjaciółmi, którzy spędzają razem miło czas. Relacja, w jakiej ewidentnie zabrakło szczerej rozmowy, zaczyna powoli się psuć. Właśnie w tym momencie Rozalia przypadkiem spotyka swoją dawną nauczycielkę muzyki, która proponuje jej wstąpienie do zespołu. Dziewczyna nie ma pojęcia, że udział w tym wyjątkowym projekcie to dopiero początek wielkich zmian w jej życiu.

Jak potoczy się dalej jej relacja z niezdecydowanym Ryśkiem?

"Dziwna była ta nasza znajomość. Przyjaźń? Związek? Nie rozumiałam tego chłopaka. Najpierw mnie całuje, a potem... jakby o mnie zapomniał, jakbym nie istniała."


Książka "O co ci chodzi" to wyjątkowe zderzenie losów dwóch interesujących kobiet, różniących się wiekiem. Oprócz wspomnianej wcześniej Rozalii, poznajemy dokładnie również Monikę, jej nauczycielkę ze szkoły muzycznej. To niezwykle optymistyczna emerytka, czerpiąca z życia ile się da. Ma kochającego męża, który wspiera ją w realizacji marzeń, cudownych, zabawnych przyjaciół, a przede wszystkim dystans do samej siebie, dzięki czemu jest postacią, jakiej nie sposób nie pokochać.

Zestawienie nakreślone przez autorkę otwiera czytelnikowi oczy na to, co jest najważniejsze w życiu. Mowa tu o szczerości oraz rozmowie, bez jakich żaden związek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Opierając swoją opinię na niedomówieniach i domysłach, często krzywdzimy innych, lecz również samego siebie.  Młodość co prawda rządzi się swoimi prawami, jest okresem poszukiwań, popełniania błędów i odbierania życiowych lekcji, jednak niektórych krzywd możemy świadomie uniknąć, dlatego czasem warto posłuchać rady kogoś bardziej doświadczonego.

"Mój Boże! Rysiu! O co ci chodzi?! Ta specyficzna huśtawka męczy mnie coraz bardziej. A może podroczyć się z nim i zaproponować Robertowi, żeby ze mną pojechał?"

Monika odegra w życiu Rozalii bardzo ważną rolę, nie będzie jedynie nauczycielką, ale przede wszystkim pomocną dłonią, opoką. Nie obawiajcie się jednak, nie znajdziecie tu długich, nużących kazań czy porad przyprawiających o ziewanie. Kobieta jest istnym wulkanem energii, nasyconym solidną dawką optymizmu i dobrego humoru. Nie wymądrza się, nie wywyższa, lecz pragnie szczerze pomóc. Pokochałam tę bohaterkę za ogromny dystans do siebie. Mimo że często przytrafiały się jej kłopotliwe, zabawne sytuacje, zawsze potrafiła wyjść z nich z uniesioną głową. Jej postawa udowadnia, iż miłość, szczęście i dobrą zabawę można odnaleźć w każdym wieku, wszystko zależy od naszego podejścia. Historia Moniki nie tylko wielokrotnie rozbawi was do łez, ale też zmotywuje do działania, realizowania marzeń.

Pióro autorki jest nadzwyczaj lekkie i przyjemne, dlatego czytelnik błyskawicznie pochłania kolejne strony. Nie zabrakło tu również porządnej dawki świetnego humoru, dzięki czemu lektura staje się niezapomnianą rozrywką. Niezwykłego klimatu nadaje powieści nasycenie jej zabawnymi fraszkami czy pięknymi wierszami, tworzą one z książki prawdziwą, nastrojową ucztę literacką.

Nakreślone postacie są wyraziste i jak najbardziej autentyczne. Czytelnik ma doskonałą możliwość wniknięcia w ich umysł, poznaje wszelkie lęki, wątpliwości, dzięki czemu bohaterowie momentalnie stają się mu bliscy. Autorka w genialny sposób dokonała porównania toku myślenia osoby młodej, dopiero poznającej życie i dojrzałej, o wiele bardziej doświadczonej. Lekcje, jakich zaznała studentka, a także postawa nauczycielki skłaniają do głębszych refleksji nad własnym postępowaniem, uzmysławiają nam błędy i motywują do poprawy, bo przecież pomyłki, jakie spotkały Rozalię, mogą przydarzyć się również nam, niezależnie od wieku.

"Tak niewiele potrzeba by urazić, a nawet zranić drugiego człowieka. Niechcący, przypadkiem, mimochodem. Wystarczy jedno, wypowiedziane bez zastanowienia słowo Jeden nieprzemyślany żart. Naprawienie sytuacji już nie jest takie łatwe. Czasem nawet bardzo trudne, ale warto się o to postarać. Zawsze."

"O co ci chodzi?" jest słodko-gorzką, sugestywnie opowiedzianą historią o niełatwym życiu, które często sami komplikujemy nadmiernymi wątpliwościami i brakiem szczerej rozmowy. To porywająca powieść o poszukiwaniu miłości, szczęścia, lecz też o kłopotliwych niedomówieniach i deficycie odwagi. W czasie lektury spodziewajcie się chwil przepełnionych radością i śmiechem, lecz także momentów chwytających za serce, wywołujących potok łez. Z jednej strony, lektura działa jak balsam na obolałą duszę, z drugiej zaś, przypomina o tym, jak skomplikowany i niesprawiedliwy bywa los. Poruszająca fabuła, autentyczny przekaz i nietuzinkowi bohaterowie, a wszystko dopieszczone zabawnymi i mądrymi fraszkami o życiu. To bez wątpienia wyjątkowa pozycja i dlatego polecam wam ją z całego serca! Za możliwość poznania powieści i objęcia ją patronatem medialnym, bardzo dziękuję Wydawnictwu Białe Pióro!

5 komentarzy:

 1. Kolejna książka którą właśnie z Twojego polecenia mam ochotę przeczytać. Gratuluję patronatu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka ta wygląda dość niepozornie, więc idealnie tutaj pasuje określenie "nie oceniaj książki po okładce". Gdyby nie twoja recenzja, to nigdy nie zwróciłabym uwagi na tę pozycję. Muszę jednak przyznać, że zachęciłaś mnie do zapoznania się z tą książką. Najbardziej jestem ciekawa tych wierszy wplecionych do fabuły, które nadają jej niepowtarzalny klimat.
  Pozdrawiam! ❤

  bookmania46.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że postacie są takie wyraziste i autentyczne. To mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Osoby zainteresowane książką "O co ci chodzi?" zachęcam, by wcześniej sięgnęły po "Wcale mi nie zależy" "O co ci chodzi?" jest kontynuacją tej pierwszej. Wydanie trzeciej, "Nareszcie z górki" zaplanowane jest po wakacjach. Miłej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy tytuł, ciekawa treść. Gratuluję patronatu!!!

  OdpowiedzUsuń

"Los" Audrey Carlan

"Los" Audrey Carlan EDIPRESSE KSIĄŻKI Liczba stron: 336 Ocena: 5+/6 Niewielu może powiedzieć, że przeszl...