"Córka Krwawych" Anne Bishop

"Córka Krwawych"
Anne Bishop
Wydawnictwo: INITIUM
Liczba stron: 448
Ocena: 5/6

"Ona nadchodzi. Świat Terreille rozpadnie się przez jego zachłanność. Ci, którzy przeżyją, będą służyć. Ale niewielu przeżyje."

Mroczna przepowiednia głosi nadejście potężnej Czarownicy, której moc będzie o wiele potężniejsza niż zdolności pozostałych. Wiedźma albo zbawi upadły świat, albo doszczętnie go zniszczy. Gdy jednak okazuje się, że przybyła Królowa jest jeszcze młodym, nieświadomym dzieckiem, staje się ona celem trzech wyjątkowych mężczyzn. Zdają oni sobie doskonale sprawę, że ten, któremu uda się zmanipulować dziewczynkę i przeciągnąć na swoją stronę, zyska nieograniczoną władzę. Jaenelle mimo potężnej, niepojętej nawet dla najzdolniejszych mocy, niestety nie potrafi nauczyć się podstaw Fachu. Nie mogła liczyć na wsparcie rodziny, która nie rozumiejąc jej daru, uznała ją za upośledzoną. Pomóc jej postanawia sam Wielki Lord Piekieł, między dwójką szybko nawiązuje się głębsza relacja. Młoda Czarownica jednak coraz częściej go zaskakuje.

Czy Jaenelle rzeczywiście jest taka naiwna i nieświadoma?

A może miała już okazję poznać zło i krzywdę?

I jak potoczy się jej znajomość z Daemonem, który odkąd zaczął śnic o dziewczynce, żył w przekonaniu, iż będą kochankami?

"Nie nadchodzi po prostu kolejna czarownica, moje głupie Siostry. Nadchodzi Czarownica."


Świat stworzony przez A. Bishop to rzeczywistość zdominowana przez kobiety. Tu rządzą czarownice, mają więcej praw i przywilejów niż mężczyźni, którzy mają im służyć. Co ciekawsze, potrafią one to doskonale wykorzystywać, bywają wyjątkowo brutalne i bezwzględne, traktują facetów przedmiotowo. Tylko czy taki świat jest w stanie przetrwać? Autorka skonstruowała całość niezwykle misternie. Już na wstępie czytelnik zapoznaje się z hierarchią Krwawych. Status ludzi jest ściśle powiązany z rodzajem noszonych kamieni. Ilość, jaką została obdarowana  Jaenelle, przeraża i szokuje samego Wielkiego Lorda Piekieł, jest zarazem zjawiskiem fascynującym, jak i groźnym.

"Nikt nie wiedział, skąd się biorą. Jeśli komuś było pisane nosić Kamień, po prostu pojawiał się on na ołtarzu tuż po Ceremonii Przyrodzonego Prawa lub Ofierze Ciemności. Nawet gdy kandydat był młody, otrzymanie nieoszlifowanego Kamienia, który nie był noszony przez żadnego Krwawego, był rzadkością. Czerwony, przynależny mu od urodzenia, był nieoszlifowany. Gdy otrzymał Czarny, on również był nieoszlifowany. Ale posiadać cały zestaw nieoszlifowanych Kamieni..."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Anne Bishop i jestem naprawdę pod wrażeniem wyobraźni pisarki. Nakreśliła wyjątkowo bogatą, niezwykłą, dopracowaną w każdym szczególe rzeczywistość. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tak nieszablonową wizją, dlatego czytanie tej powieści było niesamowitą, fascynującą przygodą, o której długo nie zapomnę. Początkowo lektura wymagała dużego skupienia, czego powodem była solidna dawka szczegółów, a także przedstawienie sporej ilości postaci, jednak gdy już się oswoiłam i poznałam prawa rządzące wyczarowanym światem, nie sposób było oderwać się od czytania ani na chwilę. Przepadłam w tej niezwykłej rzeczywistości i z zapartym tchem chłonęłam każde słowo.

Nie da się ukryć, iż książka ocieka brutalnymi, mocnymi, nawet perwersyjnymi opisami. To nie jest słodka historia o dobrej wróżce, czarownice są wyjątkowo okrutne, traktują mężczyzn jak zabawki, niejednokrotnie torturują ich w naprawdę bezlitosny sposób. Faceci także potrafią być tyranami, nakreślony świat po prostu jest nasycony bestialstwem. Wiele scen bardzo mnie zszokowało, przeraziło. To bez wątpienia opisy, obok których nikt nie przejdzie obojętnie, skruszą nawet najtwardsze serce. Wizja autorki wywołuje wyjątkowo intensywne emocje, po których nie łatwo się otrząsnąć, jednak ciekawość, jak potoczą się dalej losy Jaenelle jest na tyle potężna, iż czytelnik nie potrafi przerwać lektury i wzburzony, z wypiekami na twarzy kroczy po kolejnych stronach.

Ogromną zaletą książki są wyraziste, różnorodne, wielowymiarowe, niesłychanie intrygujące postacie. Poznajemy je stopniowo, ale bardzo dokładnie. Możliwość wniknięcia w ich duszę i powolne odkrywanie sekretów sprawiają, że zaczynamy się do nich przywiązywać, nawet jeśli nie należą do osób dobrodusznych. Najbardziej jednak zachwycają ich zdolności, jak wiadomo, szczypta magii zawsze buduje niezwykły klimat, dodający całości wyjątkowego charakteru.

"Córka Krwawych" to nieszablonowa, niesłychanie mroczna i brutalna powieść fantastyczna, nasycona erotyką, która trzyma w ogromnym napięciu i wywołuje lawinę skrajnych emocji. Jej fundamentem jest bogaty, nietypowy, misternie skonstruowany świat, przepełniony magią, nienawiścią, perwersją, ale i miłością. Wykreowani bohaterowie zachwycą Was swą wielowymiarowością, gwarantuję, że takich postaci jeszcze nikt z was nie miał okazji wcześniej spotkać. Nie jest to lektura, którą pochłania się jednego wieczoru, jednak warto poświęcić trochę więcej czasu, by docenić zawikłaną, dopracowaną w każdym szczególe rzeczywistość, naszkicowaną przez autorkę o niesamowitej wyobraźni. Gorąco polecam!5 komentarzy:

 1. Nie czytałam tej książki ale wydaje mi się że raczej nie podobałaby mi się :) pozdrawiam :) www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś do mnie nie przemawia ta książka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Koniecznie muszę przeczytać tę książkę. Po twojej recenzji wnioskuję, że będą nią zachwycona. Nie ma nic lepszego od dokładnie skonstruowanego świata i wielowymiarowych postaci połączonych z wciągającą historią. Mam nadzieję, że wyobraźnia autorki zachwyci mnie tak jak Ciebie.
  Pozdrawiam ❤


  bookmania46.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Cały czas przymierzam się do rozpoczęcia swojej przygody z twórczością Anne Bishop i ciągle się za to zabrać nie mogę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria, super bohaterowie, z poczatku męczyłam pierwszy tom, ale potem przepadałam. Fajny mroczny klimat i stworzony fantastyczny świat. Uwielbiam takie książki.

  OdpowiedzUsuń

"Los" Audrey Carlan

"Los" Audrey Carlan EDIPRESSE KSIĄŻKI Liczba stron: 336 Ocena: 5+/6 Niewielu może powiedzieć, że przeszl...