"Bang" E. K. Blair
"Bang"
E. K. Blair
Wydawnictwo: NIEZWYKŁE
Liczba stron: 402
Ocena: 6/6
Nina prowadzi podwójne życie. Początkowo poznajemy jej fałszywą tożsamość, nad którą ciężko pracowała latami. Jest przykładną, przepiękną, pełną gracji żoną niezwykle bogatego mężczyzny, jaki całkowicie stracił głowę dla swej idealnej ukochanej. W rzeczywistości kobieta to bezwzględna, zakłamana, rządna zemsty osoba, która szczerze nienawidzi swego małżonka. Gdy na przyjęciu poznaje intrygującego, wyraźnie nią zafascynowanego Declana, obiera go jako cel, umożliwiający dawno zaplanowaną zemstę na mężu. Wykorzystując służbowe wyjazdy partnera, zaczyna uwodzić mężczyznę, pragnie doprowadzić go do czystej, niebezpiecznej obsesji. Kochanek jednak ma w sobie coś wyjątkowego, nie pozwala jej wyłączyć uczuć, żąda, by zawsze była obecna, zarówno ciałem, jak i duszą, dzięki czemu, mimo oporów Niny, wytwarza się między nimi wyjątkowa więź. Zmianę w postawie kobiety dostrzega jej przyrodni brat, który obawia się, iż dawno zaplanowana zbrodnia, stanie teraz pod znakiem zapytania, do czego nie może dopuścić. Jest on jedyną osobą, znającą mroczną przeszłość dziewczyny, zawsze ją kochał i wspierał, jednak relacja między tą dwójką jest bardziej skomplikowana, niż to mogłoby się zdawać, są połączeni na zawsze niewiarygodnie mrocznym sekretem.

Dlaczego Nina nienawidzi swojego męża i pragnie jego śmierci?

Co takiego wydarzyło się w przeszłości, że kobieta stała się bezwzględną, wyrachowaną, pozbawioną uczuć oszustką?

Czy uda jej się rozkochać w sobie Declana?

I czy rzeczywiście bez żadnych wyrzutów sumienia zniszczy mu życie, byle osiągnąć swój cel? 


„Kiedyś może faktycznie byłam krucha, ale to stare dzieje. Teraz jestem silna jak diabli. Słabość pochodzi z duszy, a większość ludzi takową posiada, co daje kobiecie takiej jak ja przewagę. Mogę manipulować ludźmi wedle własnego uznania, wiec właśnie to robię.”

Zawsze, gdy sięgam po pozycję tego Wydawnictwa, wiem, że czeka mnie niesłychanie emocjonująca lektura, w której przepadnę bez pamięci. Oczywiście było tak również w przypadku „Bang”, jednak nie miałam nawet pojęcia, jak mroczną, wręcz psychodeliczną historią zaskoczy mnie autorka.

Zdecydowanie nie jest to powieść dla ludzi mocno wrażliwych, o słabych nerwach. Opisy pewnych dramatycznych scen są na tyle dosadne, iż wzbudzają nie tyko łzy, ale i mdłości. E. K. Blair wielokrotnie mną wstrząsnęła, nie mogłam, a nawet nie chciałam uwierzyć w to, co czytam, sceny były zbyt szokujące, przerażające, zwłaszcza, że dotyczyły małych dzieci. Nie znam słów, by rzetelnie określić, jak wiele silnych, negatywnych emocji wywołały niektóre fragmenty książki. Moje serce zostało rozsypane w drobny mak i jeszcze wiele dni po lekturze nie sposób poskładać je w całość. Najgorsza jest jednak świadomość, że takie brutalne historie mogą dziać się naprawdę.

„Obaj jedzą mi z ręki, podczas gdy ja oszukuję ich i kontroluję, jak marionetki. Głupie marionetki.”

Oprócz złowrogiego, psychodelicznego klimatu znajdziemy tu również mnóstwo mrocznych tajemnic. Przeszłość Niny poznajemy stopniowo, na przemian ukazane zostały czasy teraźniejsze oraz młodość, dzięki czemu mamy jeszcze większą możliwość dostrzec, jak bardzo została zraniona dusza kobiety, co ją ukształtowało. Postępuje bezwzględnie, manipule i wykorzystuje, lecz nie sposób ją oceniać, gdy ma się świadomość potęgi krzywd, których zaznała w dzieciństwie. Dostrzegamy w niej natomiast ogromną siłę i dyscyplinę, została zmiażdżona psychicznie, a jednak podniosła się z tego jeszcze silniejsza, z drugiej strony jej rozchwianie emocjonalne ciągle jest dostrzegalne, być może tylko udaje pewność siebie, oszukuje samą siebie.

„Serce to broń, która, jeśli nie zostanie odpowiednio wyćwiczona, może zniszczyć swojego właściciela.”

Na uwagę zasługują mistrzowsko nakreślone portrety psychologiczne. Postacie są nadzwyczaj skomplikowane, tu nic nie jest czarne czy białe, nie można nikogo jednoznacznie ocenić. Krocząc po kolejnych stronach obserwujemy, jak dramatyczne dzieciństwo wpływa na kształtowanie się osobowości, jak wyniszcza młodego człowieka. Stany psychiczne bohaterki zostały nakreślone bardzo szczegółowo, dzięki czemu możemy poznać jej myśli, lęki, żale, wspomnienia. Każda z postaci posiada na swoim koncie ciężkie doświadczenia, jakie na zawsze pozostawiły po sobie ślad w psychice. Perfekcyjnie opisane zostały różne zagmatwane, trudne do zrozumienia relacje międzyludzkie, z których niełatwo się wyplątać. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że w tej książce tak naprawdę wszystko jest zawiłe, dlatego pochłaniamy ją w ogromnym napięciu, z wypiekami na twarzy.

Styl autorki jest przystępny i nadzwyczaj sugestywny, dzięki czemu chłoniemy powieść wszystkimi zmysłami, przeżywamy ją całym sercem. Emocje nakreślone przez pisarkę obezwładniają, jeszcze długo po lekturze nie można się z nich otrząsnąć. E.K. Blair udowodniła, iż nie boi się trudnych tematów, przedstawia je w sposób dosadny, obrazowy, by jeszcze z większą mocą podziałać na czytelnika. Czyni to z powieści prawdziwy wulkan silnych doznań, który chwyta za serce i rozgniata psychicznie.

„Bang” to pełna napięcia, nadzwyczaj mocna, skomplikowana, poruszająca historia, którą zarazem pokochacie, jak i znienawidzicie. Książka zdecydowanie należy do pozycji, jakie otumaniają i mieszają w głowie, sprawiając, iż czytelnik gubi się we własnych doznaniach czy myślach. Mimo ogromnej dawki nerwów i fali negatywnych emocji, łamiących serce, gdy tylko wsiąkniecie w tę mroczną opowieść, przepadniecie bez reszty, nie będziecie mogli oderwać się ani na chwilę. Jeśli nie boicie się trudnej tematyki, lubicie być notorycznie szokowani i zwodzeni, ta powieść was zachwyci i pozostawi po sobie ślad na bardzo długo! Polecam całym sercem!Za możliwość poznania powieści, bardzo dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe!

3 komentarze:

  1. Wkrótce również będę czytała tę książkę i bardzo się cieszę.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna książka, no i te zakończenie. Jak wytrzymać do kontynuacji? ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejna recenzja i już jestem przekonana, że przeczytam - choć z założeniem, że pierwsze musi pojawić się kontynuacja, żebym nie musiała potem czekać. :)

    OdpowiedzUsuń

"Zbrodnia i Karaś" Aleksandra Rumin

"Zbrodnia i Karaś" Aleksandra Rumin INITIUM Liczba stron: 304 Ocena: 5/6 Na terenie kampusu Uniwersytetu...