"Tu i teraz" Tomasz Kieres"Tu i teraz"
Tomasz Kieres
Wydawnictwo: NOVAE RES
Liczna stron: 268
Ocena: 5+/6
Czy istnieje prawdziwa przyjaźń między kobietą a mężczyzną?

Czy można kogokolwiek zmusić do miłości?

Monika i Michał pracują w jednej firmie. Od lat świetnie się dogadują, mają podobne pasje i identyczne poczucie humoru, często nawet ich żarty  mogą innym wydawać się trochę dwuznaczne. Dla postronnych obserwatorów wyglądają jak para, ale się tym w ogóle nie przejmują. Po pracy nawet nie spędzają razem czasu. Oboje żyją z związkach, są szczęśliwymi rodzicami i mają pewność, że ich relacja jest czysta, a partnerzy nie mają żadnych podstaw do obaw.

Gdy okazuje się, że wspólnie pojadą na od dawna planowane szkolenie pracowników do Pragi, cieszą się niezmiernie. Nie potrafią sobie wyobrazić, by spędzić ten czas z kimkolwiek innym, gdyż tylko z sobą mają tak świetny kontakt. Nie przypuszczają nawet, że nowe, bardziej intymne warunki, całkowicie odmienią ich relację. Czy to możliwe, by gorące uczucie narodziło się nagle? A może kochali się od dawna, tylko skutecznie wypierali to z podświadomości? Nie mieli przecież dotychczas sposobności, by dostrzec siebie w zupełnie innym świetle...


Namiętność i pragnienie niestety okazują się równie silne jak poczucie winy i krzywdy wyrządzonej swoim małżonkom. Mają jednak tylko kilka dni dla siebie, dlatego postanawiają żyć chwilą obecną, tu i teraz. I choć nie są pewni, czy to, co ich połączyło jest trwałe, czy okaże się tylko czymś chwilowym, zatracają się w nowym doznaniu bez pamięci.


"Czym to wszystko było? Miłością? Oby tak, oby nie."

"Tu i teraz" to powieść, która ukazuje zdradę od drugiej strony. Często osobę, która dopuściła się tego czynu, oceniamy jednoznacznie, głosimy, że postąpiła źle, a nawet twierdzimy, iż  wyrządziła bliskim najgorszą z możliwych przykrości. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co czuje ktoś będący z związku, gdy zrozumie, że jest z niewłaściwym człowiekiem? Dzięki tej książce mamy znakomitą możliwość poznać sytuację właśnie z perspektywy osoby zdradzającej. Analizujemy jej emocje, lęki, pragnienie miłości, niemożliwość jej przerwania, obawy przed skrzywdzeniem małżonka, wyrzuty sumienia i zagubienie, jak postąpić, czyje szczęście wybrać. Sprawa jest tym bardziej trudna, gdyż nie chodzi wyłącznie o partnerów, ale przede wszystkim o dzieci, o rozpad, zdaje się szczęśliwej rodziny.

Jednak jeśli już pokochamy kogoś innego, nasz dotychczasowy związek przecież opierałby się na kłamstwie. 

Czy to ma jakikolwiek sens? 

Czy życie w zakłamaniu nie jest gorsze od odejścia?

"Ja się panicznie boję. Boję się tego, co jest między nami, tego, co może być. Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że mogę coś takiego zrobić."

Tomasz Kieres doskonale opisał wszelkie silne emocje targające bohaterami. Charakterystyki są na tyle sugestywne, że doznania momentalnie przenoszą się na czytelnika, może on  zrozumieć rozterki postaci, zastanawia się również, jaką decyzje podjąłby na ich miejscu.

Język autora jest niesłychanie lekki i przystępny, w przepiękny sposób opisał intymne sytuacje między kochankami, perfekcyjnie udało mu się oddać istotę tych zbliżeń. Znajdziemy tu także mnóstwo emocjonujących dialogów, dzięki czemu całość czyta się nad wyraz szybko, po postu płyniemy po kolejnych stronach i niecierpliwie zmierzamy do poznania finału tej słodko-gorzkiej opowieści.

Bezsprzecznie, nie jest to książka łatwa, obok której można przejść obojętnie. Przede wszystkim poraża swą szczerością i autentycznością. Jej prawdziwość sprawia, że silnie przemawia do czytelnika. Takie historie dzieją się tuż obok nas, a nawet mogą niespodziewanie przytrafić się nam lub naszym bliskim. Życie jest nieobliczalne, nigdy nie mamy pewności, co nas spotka. "Tu i teraz" skłania do głębokich przemyśleń, ale także uczy, iż nikogo nie wolno oceniać po pozorach, osądzać, bez poznania całej sytuacji.

Ogromną zaletą tej pozycji są świetnie nakreśleni bohaterowie. Są barwni, wyraziści, ale przede wszystkim autentyczni. Posiadają całą paletę wad i zalet, są zagubieni, przeżywają rozterki, są tacy, jak my, chcą postąpić słusznie, ale wybór nie należy do łatwych.

Bez wątpienia jest to jedna z piękniejszych powieści o miłości, która polega także na poświęceniu dla szczęścia tej drugiej osoby. Jeśli kogoś na prawdę kochamy, zrobimy wszystko dla niego. Nie mówię tu o ofiarności, którą potem latami wypominamy albo oczekujemy czegoś w zamian, tylko o bezinteresowności, jaka jest dowodem najsilniejszego, szczerego uczucia.

Co ważne, autor nie ocenia postępowania postaci, z resztą nie sposób określić, czy robią dobrze czy źle, w zaistniałej sytuacji nie ma już miejsca na słuszne decyzje, zawsze ktoś ucierpi.

"Nie mamy do siebie prawa, ale czuję, że jesteś mój i nie chcę cię nikomu oddać. Sprawiasz, że jestem sobą tak, jak nigdy nie byłam. Myślałam, że byłam, ale to nieprawda. Jest tak, jakbym się obudziła ze snu, wyszła z jakiegoś kokonu."

Podsumowując, "Tu i teraz" to poruszająca, przenikająca duszę historia o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, o poświęceniu dla ukochanej osoby i o marzeniu, którego nie zniszczy żadna rozłąka. Ta przepięknie napisana powieść pozwoli Wam wniknąć w umysł i serce ludzi, których na pozór szczęśliwe  małżeństwo, nie było w stanie ochronić przed pojawiającą się znikąd niechcianą miłością, namiętnością. Lektura zafunduje Wam ogromną dawkę silnych emocji, wielokrotnie Was zrani i skłoni do zadumy. Autentyczność przekazu, sugestywne pióro autora, doskonale wykreowani bohaterowie i ich angażujące zmagania z trudnymi wyborami, tworzą razem niesłychanie poruszającą całość, która na długo pozostanie w Waszej pamięci!
Gorąco polecam!Za egzemplarz recenzencki, bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res!


16 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, choć tematyka rzeczywiście trudna. Jestem ciekawa jak przedstawił ją autor :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię, gdy książka wywołuje tyle emocji. Porusza bardzo ważny temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam wywołała we mnie wiele emocji, a decyzję bohaterów, nie znalazły w moich oczach zrozumienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę na swojej liście i coś czuję, że mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow genialna recenzja. Niezwykle rzetelna i przyjemna w odbiorze ♡♡
  I choć z początku byłam sceptycznie nastawiona do tej powieści, to teraz dzięki tobie mam na nią wielką ochotę. Kocham emocjonalne książki z dobrze wykreowanymi bohaterami. Koniecznie muszę poznać tę historię.
  Zostaję tu na dłużej! Pozdrawiam ciepło ;*

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurcze chyba jednak nie dla mnie :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Rzadko sięgam po taki rodzaj książek, ale muszę przyznać, że tym razem mnie zachęciłaś :o Wydaje mi się, że mogłabym polubić się z tą książką i podoba mi się okładka ;)

  Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka brzmi intrygująco ale raczej jej nie przeczytam ze względu na ogrom innych pozycji do czytania.

  Pozdrawiam
  https://ksiazki-czytamy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa tematyka, więc może przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze książki, która opisywałaby problem z drugiej strony, ciekawe spojrzenie, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jestem do końca przekonana czy to książka dla mnie, ale podejście do tematu mnie zaciekawiło.

  OdpowiedzUsuń
 12. Co prawda pozycja kompletnie nie dla mnie, ale może dla mojej mamy więc zapiszę na listę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Sama fabuła bardzo kojarzy mi się z moją historią i dlatego jestem tej książki bardzo ciekawa :D

  OdpowiedzUsuń
 14. ojjj nie nie nie... tylko nie NR! przepraszam ale już jest dla mnie skreślona

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie sądzę żeby było to coś dla mnie :/

  OdpowiedzUsuń

"Tylko jeden wieczór" Krystyna Mirek

"Tylko jeden wieczór" Krystyna Mirek EDIPRESSE KSIĄŻKI Liczba stron: 312 Ocena: 6/6 Żyjemy w czasach, gd...