"Nellie. Wtajemniczenie" Sylvie Payette
"Nellie. Wtajemniczenie"
Sylvie Payette
DRAGON
Liczba stron: 264
Ocena: 5/6
Przystojni książęta, wystawne bale, piękne suknie - brzmi jak bajka, prawda? Dla Nellie ta bajka staje się rzeczywistością.

Nellie jest zwyczajną piętnastolatką - chodzi do szkoły, zajmuje się młodszym bratem, chorym na Aspergera i podkochuje się w bracie przyjaciółki. Pewnego dnia podczas burzy wpada w rozdarcie czasoprzestrzenne i trafia do alternatywnej rzeczywistości. Aby przetrwać, musi szybko nauczyć się panujących tam zasad. Pomagają jej w tym inni przesłani, którzy trafili do tego świata wcześniej, w ten sam sposób. Nellie dostaje arystokratyczne nazwisko, uczy się dworskich manier i zaczyna nowe życie. Pozornie udaje się jej dostosować. Jej jedynym celem pozostaje jednak znalezienie drogi powrotnej do domu. Okazuje się, że jej nowi przyjaciele walczą o to samo....

Czy Nellie uda się wypełnić tajną misję?

Co jeszcze wydarzy się na Balu Kwiatów?

Historia tytułowej Nellie zaczyna się spokojnie i niepozornie, po to, by  po chwili pochwycić bohaterkę oraz czytelnika w niezapomnianą, fascynującą, choć z pewnością niebezpieczną podróż życia. Nagle, bez żadnego ostrzeżenia, opuszczamy zwykłą, szarą codzienność i lądujemy w równoległym świecie, gdzie panują zupełnie inne zasady czy wartości. I choć niemal każda dziewczynka w dzieciństwie marzy o tym, by zostać prawdziwą księżniczką, to jednak niespodziewane wylądowanie na dworze może okazać się zaskakujące i wyjątkowo niebezpieczne.


"Wszystko, co znałaś do tej pory, będzie jedynie wspomnieniem. Przemieściłaś się pomiędzy dwiema przestrzeniami. Nastąpiło rozdarcie czasoprzestrzeni..."

Powieści nasączone fantastyką to wyjątkowe pozycje, które nie mają sobie równych w odrywaniu od szarej rzeczywistości. Gdy nowa, bajeczna rzeczywistość staje przed czytelnikiem otworem, żadne problemy czy obowiązki nie będą w stanie zakłócić tej błogiej rozkoszy, będącej skutkiem fascynującej wyprawy w nieznane i nieprzewidywalne. To właśnie owa nieobliczalność nadaje książce wyjątkowego charakteru, świadomość, że misternie nakreślony świat kontrolowany jest wyłącznie przez bujną wyobraźnię pisarki zarazem intryguje, jak i powoduje szybsze bicie serca. W tym wypadku mamy dodatkowo do czynienia z fenomenalnym, frapującym pojęciem podróży do innego wszechświata, co gwarantuje niezapomnianą, porywającą i w pełni angażującą przygodę, jakiej chciałoby się nigdy nie kończyć.

"Pamiętałam dokładnie moment, w którym uderzył mnie piorun. Kładłam właśnie rękę na metalowym ogrodzeniu sąsiadów. Mógł kopnąć mnie prąd, ale raczej rzuciło mnie z wielką siłą... do innego świata."

Ogromne brawa należą się autorce za genialne kreacje bohaterów. Nellie jest osobą, której nie sposób nie pokochać, to przykład doskonałego połączenia dobroci z zaradnością, która jest przecież upragnioną, zbyt rzadko spotykaną w powieściach cechą. Niesłychanie obrazowo została ukazana relacja bohaterki z bratem, chorym na zespół Aspergera, co nie tylko nadaje całości szczególnego charakteru, ale również uświadamia, na czym polega owa choroba i jak należy zachowywać się wobec chorego, by nie narażać go na niepotrzebne nerwy. Jeśli natomiast chodzi o postacie, jakie Nellie spotka w drugiej rzeczywistości, moje odczucia są podzielone, pewne jest jednak, że każda z tych osób wywołuje wiele emocji, nikt nie pozostanie obojętny.

"Patrzymy w inny sposób na rzeczy, kiedy wiemy, że możemy ich już nigdy nie zobaczyć. Szczegóły nabierają wagi, jakbyśmy chcieli je na zawsze zapamiętać."

Pióro pisarki jest przystępne i malownicze, dzięki czemu lektura staje się czystą przyjemnością. Sylvie Payette stworzyła fascynującą rzeczywistość, po której chciałoby się kroczyć jak najdłużej, a z drugiej strony, ciekawość, jak dalej potoczą się losy bohaterów nie pozwala ani na chwilę przerwać czytania. Akcja jest wartka i zaskakująca, a po dotarciu do finału pozostaje ogromny niedosyt oraz tęsknota za bohaterami, na szczęście "Wtajemniczenie" to dopiero wstęp do tej niezwykłej, pasjonującej i niesłychanie relaksującej przygody.

"Musiałam postępować jak mój brat, to znaczy nie traktować niczego jako pewnika, nie kierować się instynktem, tylko słuchać i uważnie obserwować. Bal Kwiatów zbliżał się wielkimi krokami i musiałam zachowywać się idealnie."

"Nellie" jest wciągającą, dopracowaną, nieprawdopodobnie przyjemną powieścią, która zawładnie waszym sercem już od pierwszej strony. To pasjonujący, nasycony magią i wyjątkowością początek niezapomnianej przygody, której chciałoby się nigdy nie kończyć. Tak, to zdecydowanie jedna z tych historii, którą z jednej strony chciałoby się delektować jak najdłużej, ale z drugiej, ciekawość, jak dalej potoczą się losy bohaterów jest silniejsza niż wszystko inne. Jeśli kochacie lekkie, fascynujące powieści fantastyczne, z pewnością będziecie zachwyceni! Kilkugodzinny relaks i ukojenie oraz świetna zabawa gwarantowane! Polecam gorąco!


Za możliwość poznania powieści, bardzo dziękuję Wydawnictwu!3 komentarze:

"Bebok" Aldona Reich [RECENZJA PATRONACKA!]

"Bebok" Aldona Reich VECTRA Liczba stron: 261 Ocena: 6/6 "Każdy ma swoje demony." Reporter ...