"Pod świątecznym niebem" Zbiór opowiadań [RECENZJA PATRONACKA!]
"Pod świątecznym niebem"
Zbiór opowiadań
WASPOS
Liczba stron: 296
Ocena: 6/6
Dwanaście polskich autorek nie tylko nakreśliło dwanaście wyjątkowych, klimatycznych opowiadań, ale przypomniało też, że warto pomagać, a dobro zawsze wraca. Cały dochód autorski przekazany zostanie na cele charytatywne, a dokładniej na pomoc dla niepełnosprawnych dzieci z ośrodka wychowawczego ze Szczytna.

Kilka autorek już z pewnością zdążyliście poznać i pokochać za ich niesłychanie przyjemne, przystępne i sugestywne pióro. Dla niektórych pań jest to debiut, o którym niewątpliwie niedługo będzie bardzo głośno. Znajdziemy tu dalsze losy bohaterów doskonale znanych z poprzednich książek pisarek, ale również kilka zupełnie nowych historii, jakie z pewnością rozkochają w sobie wiele czytelniczych serc. W skład tej szlachetnej dwunastki wchodzą: Adriana Rak, Aneta Grabowska, Małgorzata Manelska, Kinga Baran, Greta Gulsen, Meridiane Sage, Karolina Staszak, Dominika Smoleń, Nina Nirali, Anita Gierak, Angelika Ślusarczyk oraz Anna Partyka-Junge. Styl każdej z nich jest nietuzinkowy i sugestywny, dlatego nie mam absolutnie żadnej wątpliwości, że każdy, bez względu na to, w jakim gatunku się zaczytuje, znajdzie na kartach tej Antologii opowiadanie, które skradnie jego serce.

Wszystkie historie mają oczywiście wspólne tło, a są nim Święta Bożego Narodzenia. Jak łatwo się domyślić, to właśnie wigilijne przygotowania stanowią fundament, lecz nie chodzi tu jednak o przyrządzanie posiłków, czy ozdabianie mieszkania. Mowa bowiem o szykowaniu serca i duszy, zrozumieniu, co tak naprawdę liczy się podczas tych wyjątkowych dni.

Każde z opowiadań podkreśla pewne wartości, a wszystkie razem tworzą wspaniałą całość, niezbędną do właściwego obchodzenia świąt, do bycia szczęśliwym i spełnionym. Mowa oczywiście o miłości, przyjaźni, przebaczeniu, rodzinie, zgodzie czy prawdzie. W tym magiczny okresie może przecież zdarzyć się wszystko, dlatego to dobry moment, by załagodzić stare konflikty, wyznać prawdę, przyznać się do winy i zacząć wszystko od nowa.

W wirze obowiązków i przygotowań tak łatwo zagubić istotę Bożego Narodzenia. Żyjemy z dnia na dzień, chcemy robić wszystko perfekcyjnie, wierzymy, że da nam to szczęście i spełnienie, a tak naprawdę zapominamy o tym, co jest najistotniejsze. Ten zbiór opowiadań pozwala nam się zatrzymać choć na chwilę, przysiąść i przypomnieć sobie, w jakim celu żyjemy. Wszystkie historie są nośnikami ogromnych emocji i skłaniają do zadumy, dlatego to idealna lektura świąteczna. Nie tylko działa na duszę jak kojący balsam, ale i pozwala w pełni przygotować się na te wyjątkowe, świąteczne dni, które przez natłok komercyjnych działań zaczęły tracić swą magię. Antologia na szczęście przypomni wszystkim, że przecież owa magia jest w nas, wystarczy ją na nowo rozbudzić i uwolnić od negatywnych, niepotrzebnych emocji, jakie tylko nas wyniszczają.

Należy również wspomnieć o nakreślonych postaciach, bo to właśnie one są fundamentem zbioru opowiadań. Każdy z bohaterów posiada ciężki bagaż doświadczeń życiowych, każdy staje niemal codziennie przed trudnymi wyborami. To ludzie z krwi i kości, tacy jak my, pełni marzeń, ale też wątpliwości czy lęków. Z jednej strony przecież doskonale wiemy, że miłość i rodzina to największe wartości, a jednak tak łatwo się zagubić, dać się porwać tej szalonej gonitwie, która sieje w głowie istny mętlik. Jesteśmy tylko ludźmi, mamy swoje słabości, popełniamy błędy, dlatego potrzebujemy takich historii, które napełnią nasze serca nadzieją, wiarą, że wszystko da się naprawić oraz pewnością, iż razem możemy pokonać każdą przeszkodę. Właśnie dlatego, mimo krótkich form, czytelnik tak szybko utożsamia się z postaciami, chce bowiem jak najlepiej, zarówno dla nich, jak i dla swoich bliskich. Jestem również przekonana, że te szczególnie klimatyczne opowiadania zachęcą wiele osób do sięgnięcia po poprzednie dzieła autorek, gdyż niedosyt po zapoznaniu się z antologią będzie wyjątkowo silny i  motywujący.

"Pod świątecznym niebem" to zbiór dwunastu wartościowych, klimatycznych i poruszających opowiadań, które chwytają za duszę, napełniają serce nadzieją i świąteczną atmosferą, a przede wszystkim skłaniają do głębokich refleksji i duchowo przygotowują na nadejście tych wyczekanych, magicznych dni. To również doskonały sposób na zapoznanie się z twórczością dwunastu zdolnych autorek, o których jeszcze na pewno będzie bardzo głośno na polskim rynku. Jeśli kochacie magiczne, świąteczne opowieści i macie ochotę odbyć niesamowitą podróż, podczas której odnajdziecie skuteczny lek na wszystkie, pozornie niemożliwe do pokonania problemy, koniecznie musicie sięgnąć po tę wyjątkową pozycję. Polecam gorąco!
 


Za możliwość poznania antologii i objęcia jej patronatem medialnym, bardzo dziękuję Wydawnictwu!


1 komentarz:

"Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót" Stefan Darda

"Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót" Stefan Darda MUZA Liczba stron: 320 Ocena: 5+/6 "A jeśli któryś z ...