"Mroczny układ" Dawid Waszak
"Mroczny układ"
Dawid Waszak
Wydawnictwo: NOVAE RES
Liczba stron: 350
Ocena: 6/6
Kacper Zborowski wraca po wielu latach do rodzinnego Jarocina, gdzie pragnie rozpocząć zupełnie nowe życie. Stale zastanawia się, czy ponowne pojawienie się w mieście to dobry pomysł, zwłaszcza, iż nie ma tu już nikogo bliskiego. Pierwszym miejscem, jakie odwiedza jest kawiarnia, w której pracuje piękna Amanda. Kelnerka od razu wpada mu w oko, on również nie jest jej obojętny. Wkrótce zaczynają się umawiać, nie trwa to jednak długo, gdyż dziewczyna zostaje brutalnie zamordowana w parku. Dzieje się to kilka minut przed zaplanowanym spotkaniem  zakochanych. Kacper jest przerażony i załamany, sprawę komplikuje brak jakichkolwiek świadków. Mężczyzna  nie wie, czy wezwać policję, czy lepiej uciec, obawia się jednak, że i tak zostanie posądzony o bestialską zbrodnię. Jego przypuszczenia niestety wcale nie są przesadne. Niebawem zostaje oskarżony o makabryczne zbrodnie na kobietach. 

Mimo wygranej w sądzie, ze względu na brak dowodów, zostaje jemu przypięta łatka, ludzie nadal się go boją, obwiniają. Jego spokój zakłóca także przyjaciółka Amandy, Linda, która zeznawała przeciwko niemu na rozprawie. Dziewczyna sądzi, iż ktoś chciał go celowo wrobić, co gorsza oprawca może być bardziej niebezpieczny, niż mogło to się wydawać na początku i zagraża nie tylko jemu. Niespodziewanie okazuje się, że ostatnie dramatyczne wydarzenia mają ścisły związek z dzieciństwem Kacpra, a  traumatyczne wspomnienia z przeszłości nie dadzą mu o sobie zapomnieć, powracają z jeszcze silniejszą ekspresją. To, co dawniej uważał za swój największy koszmar, okaże się tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Co było prawdziwą przyczyną zaginięcia ojca Kacpra?

Jaki dramat odgrywał się sierocińcu,w którym dawniej przebywał mężczyzna?

I jakie potworne sekrety skrywa jego rodzinny Jarocin?

"Każdy miewa w swoim życiu momenty, które trwają wiecznie. Sekundy ciągnące się godzinami. Doświadczamy wtedy najgorszych uczuć, jakie można sobie wyobrazić. Pragniemy, aby minęły w mgnieniu oka, ale mózg nie pozwala nam zapomnieć o żadnym szczególe." 


Jak zapewne już wiecie, uwielbiam książki, które trzymają w niemiłosiernym napięciu, gdzie kolejne elementy są odkrywane stopniowo i notorycznie zaskakują czytelnika. Pozycja Dawida Waszaka zdecydowanie należy do takich powieści, dlatego pochłaniałam ją z ogromną przyjemnością, a wypieki nie schodziły mi z twarzy.

Akcja zaczyna się bardzo spokojnie, po to, by za chwilę drastycznie przyspieszyć i zostawić czytającego w totalnym oszołomieniu. Z każdą kolejną stroną dostarczone nam zostają nowe szokujące informacje, zarówno o przeszłości mężczyzny, jak i o powiązaniu jej z teraźniejszymi zdarzeniami. Nagle okazuje się, iż Kacper żył w kłamstwie przez wiele lat, nie miał świadomości, w co był zamieszany jego ojciec oraz jakie dramaty rozgrywały się w rodzinnym mieście. Mężczyzna pragną tylko dowiedzieć się, kto chciał go wrobić w morderstwo ukochanej, trop jednak zaprowadził go o wiele dalej. Sytuacja stała się na tyle niebezpieczna, że im głębiej się zapuszczał, tym bardziej ściągał siebie gniew osób w to zamieszanych. Szybko na jaw wyszło, iż stoi za ty ktoś ważny i niebezpieczny, a on sam pragnąc dociec prawdy, narażał życie swoje, jak i pomagającej mu Lindy. Im bardziej mu utrudniali rozwiązanie zagadki, tym on mocniej był zmobilizowany. 

Czy jego upór doprowadzi go do wymarzonej prawdy? 

A może nie ma szans z tak potężną władzą?  

"Wiesz czego nauczyłem się przez te trzy miesiące siedzenia w domu? Nie warto być słabym. Życie nie lituje się nad słabymi, nikt się nad nimi nie lituje. Życie znajdzie najsłabsze ogniwo i samo je zniszczy. To jest selekcja naturalna."

Autor wykreował naprawdę perfekcyjne portrety psychologiczne postaci. Są wyraziste, interesujące, każdy z nich ma mnóstwo bolesnych doświadczeń, rozgrywa wewnętrzny dylemat między walką o ujawnienie prawdy i sprawiedliwą karę, a ochroną najbliższych. Czytelnik ma doskonałą możliwość wniknięcia w umysł głównego bohatera, poznajemy jego wewnętrzne rozterki, słabości, odczuwamy emocje, jakich doznaje w momentach krytycznych, rozumiemy jego lęki oraz motywy. Niewątpliwie jest to postać niezwykle autentyczna, gdy grozi mu niebezpieczeństwo nie jest w stanie opanować paniki, zdaje sobie sprawę, iż wykonanie zadania nie jest takie proste, jak wydawało się to w jego planach. Jesteśmy także świadkami  cierpienia mężczyzny, gdy wspomina dzieciństwo. Zaginięcie ojca, śmierć matki, przeniesienie do sierocińca, kary stosowane przez opiekunkę, a także dokuczanie kolegów, pozostawiły w jego psychice ogromny ślad. Ból, jaki wtedy odczuwał, nadal nie zelżał, dlatego nie chce wracać myślami do tamtych lat, gdyż trauma powraca ze zdwojoną siłą.

"W życiu szuka się swojej drugiej połówki. Czasem zajmuje to połowę życia, czasem znajduje się taką osobę tuż przed śmiercią. Są też tacy ludzie, którzy szukają bezskutecznie. Ja chciałbym należeć do ostatniej grupy. Lepiej jest przez całe życie szukać drugiej połówki, niż znaleźć i ją stracić. Po czymś takim nie można już żyć normalnie."

Styl autora jest nienaganny, cechuje go lekkość i sugestywność, dzięki czemu przepadamy w tej nieobliczalnej  historii, a także silnie utożsamiamy się z bohaterem. Jego emocje, lęki, niepewności przenoszą się na nas, dlatego nie tylko mu kibicujemy, ale razem z nim prowadzimy swoje prywatne śledztwo, pragniemy za wszelką cenę odkryć prawdę, nie jest to jednak zadanie łatwe. Pisarz rewelacyjnie zwodzi czytelnika, naprowadzając go na kolejne tropy, po to, by za chwilę ukazać całą sytuację w zupełnie innym świetle. Nie sposób jednoznacznie określić, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, w zasadzie nic tu nie jest klarowne. Każda z postaci natomiast, wzbudza wiele intensywnych emocji, a my, jako że zostajemy wplątani w niebezpieczną sieć kłamstw i tajemnic, zaczynamy być podejrzliwi wobec wszystkich, pochłaniamy strony z zapartym tchem, a każdy kolejny zwrot akcji powoduje ogromny przypływ adrenaliny.

Książka należy do naprawdę niepokojących pozycji, wielokrotnie przeraża, szokuje, dlatego spodoba się wszystkim fanom mocnych wrażeń. Co ciekawsze, mimo iż zdajemy sobie sprawę, że historia opowiedziana przez Dawida Waszaka jest tylko fikcją, jeszcze wiele dni po lekturze nie można się otrząsnąć i uspokoić. Powieść nie tylko zostaje w pamięci na bardzo długo, ale i skłania do głębszych, niestety posępnych przemyśleń. Rewelacyjne zakończenie natomiast pozostawia czytelnika w niedosycie i oszołomieniu, dzięki czemu zaintrygowany będzie niecierpliwie wyczekiwał kolejnej części.

"Człowiek doskonale pamięta dobre i złe chwile ze swojego życia, ale chyba nikt nie potrafi sprecyzować, kiedy coś zaczyna się pieprzyć. Najczęściej tego nie zauważamy. Żyjemy w przekonaniu, że mały incydent nie wpłynie na nasze życie, aż w końcu budzimy się i uświadamiamy sobie, ze nasze życie się zepsuło. Wtedy właśnie jest już za późno."

"Mroczny układ" to dopracowany, wciągający, nieprzewidywalny, pełen zwrotów akcji, mocny thriller psychologiczny, który zachwyci najbardziej wymagających czytelników. Interesująca,  niebanalna historia, przepełniona mrocznymi tajemnicami, napięcie, które utrzymuje się do samego finału, niebezpieczeństwo, bijące niemal z każdej strony, a przede wszystkim świetnie nakreślony portret psychologiczny głównego bohatera, tworzą razem zaskakującą, emocjonującą całość, która przyprawia o dreszcze i nie pozwala ani na sekundę oderwać się od lektury. Niezwykle sugestywne pióro autora sprawia, iż mimo świadomości, że to wyłącznie fikcja, historia dosłownie mrozi krew w żyłach, a z natłoku intensywnych emocji nie sposób się otrząsnąć jeszcze długo po rozstaniu z postaciami. Jestem w pełni usatysfakcjonowana lekturą i polecam ją Wam z całego serca! Wierzę, że będziecie zafascynowani równie mocno, jak ja!

"Idzie nocka, ciemność zła, 
Oczy zamknij, idź już spać. 
Nie uciekaj, kładź się już, 
Bóg cię znajdzie, no chodź już. 
Gdzie się skrywasz? Pokaż się. 
Bóg już czeka, pragnie cię. 
Nie daj się prosić. 
Zaprowadzę cię..."

 
 Za możliwość poznania powieści, bardzo dziękuję Wydawnictwu Novae Res!4 komentarze:

"Los" Audrey Carlan

"Los" Audrey Carlan EDIPRESSE KSIĄŻKI Liczba stron: 336 Ocena: 5+/6 Niewielu może powiedzieć, że przeszl...