"Sezon na lisa" Agata Czykierda-Grabowska
"Sezon na lisa"
Agata Czykierda-Grabowska 
NOVAE RES
Liczba stron: 304
Ocena:6/6
Paula rozpoczyna pracę w mazurskim pensjonacie Lisia Dolina. Jej jedynym celem jest zdobycie funduszy na rehabilitację chorego brata, za którego czuje się odpowiedzialna. Nie spodziewa się jednak, że te wakacje zmienią jej życie, ponieważ po raz pierwszy poczuje, że nie musi dźwigać rodzinnych problemów sama. Dzięki chłopakowi na tandemowym rowerze po raz pierwszy zrozumie, co znaczy być beztroską i szczęśliwą.

Zakochany w Sarze Olek wyjeżdża do pracy na Mazury, żeby zarobić na wyjazd do Kanady. Beztroski i przyjazny chłopak natychmiast zjednuje sobie przychylność pracowników Lisiej Doliny. Jego urokowi nie może się oprzeć nawet właścicielka pensjonatu, Anna, która nie cofnie się przed niczym, aby uwieść młodego chłopaka. Jego uwagę jednak przyciąga drobna piegowata dziewczyna o płomiennorudych włosach i niewyparzonym języku.

Czy jedne wakacje wystarczą, aby zostać ze sobą na zawsze?

"Sezon na lisa" jest trzecim tomem romantycznej trylogii o jakże wdzięcznej nazwie "Pierwszy raz", można ją jednak czytać niezależnie i właśnie tak było w moim przypadku. Dodatkowo jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarki, ale jestem nią totalnie zauroczona i z pewnością sięgnę po inne pozycje tak zdolnej polskiej autorki.


"Uśmiechnął się szeroko na mój widok. Moje serce zareagowało na to przyspieszonym rytmem. Nie znosiłam tej bezwolnej reakcji na jego widok, ale bardziej martwiło mnie to, co działo się na mojej twarzy. O ile galopujące serce mogłam ukryć, o tle buraka na moich policzkach nie dało się schować."

Fundamentem tej ciepłej historii jest bezsprzecznie niezwykły, urokliwy klimat, dopieszczony malowniczymi opisami pięknych Mazur. Agata Czykierda-Grabowska wyróżnia się niesłychanie ekspresyjnym piórem, dzięki czemu lektura jej powieści to niezapomniana podróż, rozbudzająca wszystkie zmysły i angażująca czytelnika na tyle mocno, by przerwanie czytania odczuwał jako bolesne katusze. To jedna z tych pozycji, które wciągają już od pierwszej strony i z każdym kolejnym rozdziałem zaciskają swe macki na czytelniku jeszcze mocniej. Czyni to z książki nie tylko pasjonującą przygodę, ale też nadzwyczaj absorbujące doświadczenie, dzięki któremu nakreślone postacie stają się wyjątkowo bliskie.

"Jej pozorna bezczelność i prowokacje to były tylko pokazówki, które miały zamaskować brak doświadczenia. Może dlatego mnie tak do niej ciągnęło? Może chciałem posmakować tej niewinności? To jednak nie tłumaczyło, dlaczego czułem przy niej takie zdenerwowanie i dlaczego chciałem o niej wiedzieć jak najwięcej." 

Naszkicowani bohaterowie to bez wątpienia osoby, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jednych pokochacie całym sercem, drugich znienawidzicie równie mocno, jedno jest pewne, każdy z nich wywoła potężną lawinę emocji, z jakich niełatwo się otrząsnąć jeszcze długo po lekturze. Czytelnik staje się tu naocznym świadkiem zderzenia się dwóch, zupełnie odmiennych światów. Czy boleśnie doświadczona przez los dziewczyna ma szansę być szczęśliwa z beztroskim, troszkę niedojrzałym przystojniakiem? Czy łącząca ich relacja okaże się wyłącznie wakacyjnym flirtem czy czymś poważniejszym? I do czego jest zdolna mściwa, odrzucona szefowa, byle tylko zniszczyć kiełkujące uczucie między młodymi pracownikami?

"Wiedziałem, że zaczynam coraz mocniej wpadać w tę lisią norę, którą nieświadomie wykopała dla mnie Paula. Tegoroczny sezon będzie dla mnie wyjątkowy. To będzie mój sezon na lisa."

Akcja książki jest niesłychanie wartka, nie sposób przewidzieć, czym za chwilę zaskoczy nas pisarka. Młodzi, zakochujący się w sobie bohaterowie stopniowo odkrywają kolejne karty, umożliwiające poznanie ich najgłębszych sekretów i obaw. I choć czytelnik kibicuje im całym sercem, doskonale zdaje sobie sprawę, iż życie nie przypomina pięknej bajki i nie wszystko zależy wyłącznie od nich samych. Agata Czykierda-Grabowska udowodniła, że nie boi się trudnych tematów, takich jak choroba, niedojrzałość rodziców czy niesprawiedliwe postępowanie przełożonych. "Sezon na lisa" chwyta za serce dzięki swej bolesnej autentyczności, która sprawia, że wszelkie trudne doświadczenia naszkicowanych postaci przeżywamy wszelkimi zmysłami, dajemy im się obezwładnić, w skutek czego lepiej rozumiemy ich skomplikowaną postawę. Mimo że ich życie nie należy do usłanych różami, to jednak rozwijające się między nimi uczucie jest w stanie uskrzydlić i odgonić demony przeszłości. Czy taki wspaniały, beztroski stan może trwać dłużej, niż tylko przez wakacje?

"Przy mnie możesz być tym, kim zechcesz, i to mi wystarczy."

"Sezon na lisa" jest niezwykle ciepłą, poruszającą, romantyczną i mądrą powieścią, która zafunduje wam niezapomnianą, niesłychanie emocjonującą podróż  do urokliwego pensjonatu, osadzonego na pięknych, nieprawdopodobnie malowniczych Mazurach. To opowieść wyjątkowa, chwytająca za serce swą autentycznością i kojąca duszę niczym najcenniejszy balsam. Czy niesprawiedliwość losu, mściwe zachowanie zazdrosnej szefowej i różnica charakterów są jakąkolwiek przeszkodą dla kiełkującego uczucia? A może owe zakochanie to tylko romantyczna, wakacyjna przygoda, która skończy się równie szybko, jak się zaczęła? Przekonajcie się sami! Polecam całym sercem!Za możliwość poznania powieści, bardzo dziękuję Wydawnictwu!


4 komentarze:

 1. Przede mną niedługo pierwsze spotkanie z Czykierdą-Grabowską. Mam nadzieję, że nowa książka będzie równie udana, jak ta, o której piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wątek pensjonatu na Mazurach już mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem zachęcona po tej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka, którą na pewno przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń

"Złota dziewczyna" Sophie Davis

"Złota dziewczyna" Sophie Davis WYDAWNICTWO KOBIECE Liczba stron: 296 Ocena: 6/6 Lark Kingsley ma idealną ro...