"Pogrzebani" Greg Buchanan


 "Pogrzebani"
Greg Buchanan
WIELKA LITERADo czego są zdolni ludzie, którzy się boją…

Sprawy z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość.

Problemy bliskich, które prędzej czy później stają się naszymi problemami.

Przymusowa izolacja ujawniająca mroczne tajemnice i najgorsze ludzkie instynkty.

W pobliżu prowincjonalnego, niemal wymarłego nadmorskiego miasteczka Ilmarsh w Anglii, lokalny detektyw policyjny Alec Nichols odkrywa na farmie szesnaście głów koni, ułożonych w okręgu, z jednym okiem skierowanym w stronę zachodzącego zimowego słońca. Na miejscu zdarzenia pojawia się też lekarka medycyny sądowej Cooper Allen. Mimo zmowy milczenia śledczy wkrótce odkrywają łańcuch zbrodni, które wydarzyły się w tej małej społeczności - zaginięcia, podpalenia i okaleczenia. A wszystko ma związek z czymś śmiertelnie niebezpiecznym i czającym się w samej ziemi.

Ze względu na zagrożenie miasteczko zostaje poddane kwarantannie. Przymusowa izolacja nie służy mieszkańcom. Spirala kłamstw, niedomówień i kolejnych dramatów rozszerza się z każdym dniem. Klaustrofobiczna atmosfera wpływa na psychikę i działania mieszkańców. Okazuje się, że pamięć zbiorowości przechowuje więcej, niż każdy z mieszkańców by sobie życzył…


Po czym poznać dobry thriller? Odpowiedzi jest wiele, a jednak, gdy po przeczytaniu mrocznego wstępu, nie masz ciarek na całym ciele, a odłożenie książki na bok nie stanowi prawdziwej katorgi, to raczej nie na taki trafiłeś. W przypadku "Pogrzebanych", już po przekroczeniu pierwszych stron, nie miałam wątpliwości, że trafiłam na naprawdę świetną, wciągającą, wręcz otumaniającą niczym silny narkotyk powieść.  Było duszno, mroczno, niebezpiecznie i intrygująco, a każdy kolejny rozdział tylko pogłębiał wszelkie te doznania. Ta książka dosłownie mnie wessała, a po wszystkim wypluła poturbowaną i oszołomioną, a co gorsza, bardzo mi się to spodobało!

Bezsprzecznie, nie jest to pozycja dla ludzi o słabych nerwach. Autor zafundował czytelnikom wiele mocnych, niesłychanie szczegółowych, makabrycznych opisów, od których włos jeży się na głowie. Pióro pisarza wyróżnia się niesłychaną plastycznością, dlatego opowieść silnie angażuje wszystkie zmysły, czyniąc z czytelnika naocznego świadka tych mrożących krew w żyłach zdarzeń, jakie z pewnością wiele osób będą prześladowały w nocnych koszmarach, jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Greg Buchanan poprowadził fabułę w mistrzowski sposób, umiejętnie wydzielił napięcie i zapewnił czytającemu moc wrażeń, dzięki licznym zwrotom akcji. Największą zaletą książki jest jednak bez wątpienia jej klimat. Historia ocieka mrokiem, niepokojem, który momentalnie obezwładnia czytelnika. Podejrzliwość sięga zenitu a gęsta, klaustrofobiczna atmosfera, tak charakterystyczna dla małych miasteczek, przyprawia o dreszcze. Im dalej zabrniemy, tym będzie bardziej mgliście, wręcz depresyjnie, a jednak ciekawość przezwycięży wszelkie inne emocje i nie pozwoli na przerwę w lekturze przed dotarciem do wbijającego w fotel finału.

Na uwagę zasługują również skrupulatnie naszkicowane, wielowymiarowe postacie. Poznajemy je na tyle, na ile pozwoli nam sam autor, zatem obiektywna ocena w zasadzie nie jest możliwa. Podejrzewamy niemal każdego, na stronach tej powieści nie ma mowy o zaufaniu, kroczymy po niej zdenerwowani, wyrazie czując czyjś oddech na plecach. Autor mistrzowsko zwodzi czytelnika, a ukształtowani przez niego złożeni bohaterowie dodatkowo wywołują całą lawinę skrajnych emocji. Tu nikt nie pozostanie czytającemu obojętnym, zwłaszcza, iż nie sposób rozgryźć, kto w istocie jest tym dobrym, a kto złym, gdzie kończy się grono ofiar, a zaczyna lista przestępców...

"Pogrzebani" jest mistrzowsko nakreślonym, wciągającym, hipnotyzującym thrillerem psychologicznym, dopieszczonym wyjątkowym, klaustrofobicznym, przeszywającym klimatem. Starannie i skrupulatnie nakreślone złożone postacie, stale rosnące, sięgające zenitu napięcie, otumaniające, skrajne emocje, mroczna, dopracowana intryga, a wszystko to dopieszczone niepojętą, przeszywającą na wskroś podejrzliwością, odbierającą logiczne rozumowanie. Jeśli kochacie porywające, otumaniające i uzależniające thrillery, pozostawiające w totalnym oszołomieniu, będziecie zachwyceni. Polecam całym sercem! 

3 komentarze:

  1. Ostatnio bardzo rzadko sięgam po tego typu powieści, ale powiem Ci, że po przeczytaniu Twojej notki to, aż zapiszę sobie tytuł i sięgnę po nią jak tylko będę miała okazję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam thrillery psychologiczne. Zapisuję sobie tytuł.

    OdpowiedzUsuń

"Kocia Szajka i ucho różowego jelenia" Agata Romaniuk

"Kocia Szajka i ucho różowego jelenia" Agata Romaniuk AGORA DLA DZIECI Pewnego ciepłego kwietniowego popołudnia nieznany spr...